< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

966 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 966. година пред новата ера, 966. од првиот милениум п.н.е., 66. од 10 век п.н.е. и седма од 960-тите п.н.е.

967 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар967 п.н.е.
CMLXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 111
Старогрчка ера191 пред 1. олимпијада
Асирски календар3784
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1559
Берберски календар−16
Будистички календар−422
Бурмански календар−1604
Византиски календар4542–4543
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1730 или 1670
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1731 или 1671
Коптски календар−1250 – −1249
Етиопски календар−974 – −973
Еврејски календар2794–2795
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−910 – −909
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2134–2135
Холоценски календар9034
Ирански календар1588 п.п. – 1587 п.п.
Исламски календар1637 п.х. – 1636 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1367
Мингуо-календар2878 пред Р. Кина
民前2878年
Нанакшахи−2434
Тајландски сончев календар−424 – −423
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−840 или −1221 или −1993
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−839 или −1220 или −1992

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4542 и 4543 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3784 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2794 и 2795 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 213 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 966 година се протега во 1670 и 1671, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1730 и 1731 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 423 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1636 и 1635 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...