< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

928 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 928. година пред новата ера, 928. од првиот милениум п.н.е., 28. од 10 век п.н.е. и деветта од 920-тите п.н.е.

929 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар929 п.н.е.
CMXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 15
Старогрчка ера153 пред 1. олимпијада
Асирски календар3822
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1521
Берберски календар22
Будистички календар−384
Бурмански календар−1566
Византиски календар4580–4581
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1768 или 1708
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1769 или 1709
Коптски календар−1212 – −1211
Етиопски календар−936 – −935
Еврејски календар2832–2833
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−872 – −871
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2172–2173
Холоценски календар9072
Ирански календар1550 п.п. – 1549 п.п.
Исламски календар1598 п.х. – 1597 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1405
Мингуо-календар2840 пред Р. Кина
民前2840年
Нанакшахи−2396
Тајландски сончев календар−386 – −385
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−802 или −1183 или −1955
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−801 или −1182 или −1954

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4580 и 4581 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3822 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2832 и 2833 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 175 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 928 година се протега во 1708 и 1709, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1768 и 1769 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 385 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1597 и 1596 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...