< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

944 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 944. година пред новата ера, 944. од првиот милениум п.н.е., 44. од 10 век п.н.е. и петта од 940-тите п.н.е.

945 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар945 п.н.е.
CMXLIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 133
Старогрчка ера169 пред 1. олимпијада
Асирски календар3806
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1537
Берберски календар6
Будистички календар−400
Бурмански календар−1582
Византиски календар4564–4565
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1752 или 1692
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1753 или 1693
Коптски календар−1228 – −1227
Етиопски календар−952 – −951
Еврејски календар2816–2817
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−888 – −887
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2156–2157
Холоценски календар9056
Ирански календар1566 п.п. – 1565 п.п.
Исламски календар1614 п.х. – 1613 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1389
Мингуо-календар2856 пред Р. Кина
民前2856年
Нанакшахи−2412
Тајландски сончев календар−402 – −401
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−818 или −1199 или −1971
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−817 или −1198 или −1970

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4564 и 4565 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3806 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2816 и 2817 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 191 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 944 година се протега во 1692 и 1693, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1752 и 1753 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 401 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1613 и 1612 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...