< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

990 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 990. година пред новата ера, 990. од првиот милениум п.н.е., 90. од 10 век п.н.е. и прва од 990-тите п.н.е.

991 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар991 п.н.е.
CMXC п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 87
Старогрчка ера215 пред 1. олимпијада
Асирски календар3760
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1583
Берберски календар−40
Будистички календар−446
Бурмански календар−1628
Византиски календар4518–4519
Кинески календар己丑(зем. вол)
1706 или 1646
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1707 или 1647
Коптски календар−1274 – −1273
Етиопски календар−998 – −997
Еврејски календар2770–2771
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−934 – −933
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2110–2111
Холоценски календар9010
Ирански календар1612 п.п. – 1611 п.п.
Исламски календар1662 п.х. – 1660 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1343
Мингуо-календар2902 пред Р. Кина
民前2902年
Нанакшахи−2458
Тајландски сончев календар−448 – −447
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−864 или −1245 или −2017
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−863 или −1244 или −2016

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4518 и 4519 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3760 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2770 и 2771 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 237 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 990 година се протега во 1646 и 1647, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1706 и 1707 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 447 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1661 и 1659 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...