< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

940 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 940. година пред новата ера, 940. од првиот милениум п.н.е., 40. од 10 век п.н.е. и прва од 940-тите п.н.е.

941 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар941 п.н.е.
CMXL п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 3
Старогрчка ера165 пред 1. олимпијада
Асирски календар3810
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1533
Берберски календар10
Будистички календар−396
Бурмански календар−1578
Византиски календар4568–4569
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1756 или 1696
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1757 или 1697
Коптски календар−1224 – −1223
Етиопски календар−948 – −947
Еврејски календар2820–2821
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−884 – −883
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2160–2161
Холоценски календар9060
Ирански календар1562 п.п. – 1561 п.п.
Исламски календар1610 п.х. – 1609 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1393
Мингуо-календар2852 пред Р. Кина
民前2852年
Нанакшахи−2408
Тајландски сончев календар−398 – −397
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−814 или −1195 или −1967
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−813 или −1194 или −1966

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4568 и 4569 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3810 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2820 и 2821 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 187 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 940 година се протега во 1696 и 1697, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1756 и 1757 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 397 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1609 и 1608 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...