< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

949 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 949. година пред новата ера, 949. од првиот милениум п.н.е., 49. од 10 век п.н.е. и последна од 940-тите п.н.е.

950 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар950 п.н.е.
CMXLIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 128
Старогрчка ера174 пред 1. олимпијада
Асирски календар3801
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1542
Берберски календар1
Будистички календар−405
Бурмански календар−1587
Византиски календар4559–4560
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1747 или 1687
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1748 или 1688
Коптски календар−1233 – −1232
Етиопски календар−957 – −956
Еврејски календар2811–2812
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−893 – −892
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2151–2152
Холоценски календар9051
Ирански календар1571 п.п. – 1570 п.п.
Исламски календар1619 п.х. – 1618 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1384
Мингуо-календар2861 пред Р. Кина
民前2861年
Нанакшахи−2417
Тајландски сончев календар−407 – −406
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−823 или −1204 или −1976
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−822 или −1203 или −1975

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4559 и 4560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2811 и 2812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 196 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 949 година се протега во 1687 и 1688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1747 и 1748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 406 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1618 и 1617 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...