< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

991 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 991. година пред новата ера, 991. од првиот милениум п.н.е., 91. од 10 век п.н.е. и втора од 990-тите п.н.е.

992 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар992 п.н.е.
CMXCI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 86
Старогрчка ера216 пред 1. олимпијада
Асирски календар3759
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1584
Берберски календар−41
Будистички календар−447
Бурмански календар−1629
Византиски календар4517–4518
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1705 или 1645
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1706 или 1646
Коптски календар−1275 – −1274
Етиопски календар−999 – −998
Еврејски календар2769–2770
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−935 – −934
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2109–2110
Холоценски календар9009
Ирански календар1613 п.п. – 1612 п.п.
Исламски календар1663 п.х. – 1662 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1342
Мингуо-календар2903 пред Р. Кина
民前2903年
Нанакшахи−2459
Тајландски сончев календар−449 – −448
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−865 или −1246 или −2018
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−864 или −1245 или −2017

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4517 и 4518 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3759 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2769 и 2770 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 238 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 991 година се протега во 1645 и 1646, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1705 и 1706 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 448 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1662 и 1661 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...