< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

995 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 995. година пред новата ера, 995. од првиот милениум п.н.е., 95. од 10 век п.н.е. и шеста од 990-тите п.н.е.

996 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар996 п.н.е.
CMXCV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 82
Старогрчка ера220 пред 1. олимпијада
Асирски календар3755
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1588
Берберски календар−45
Будистички календар−451
Бурмански календар−1633
Византиски календар4513–4514
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1701 или 1641
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1702 или 1642
Коптски календар−1279 – −1278
Етиопски календар−1003 – −1002
Еврејски календар2765–2766
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−939 – −938
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2105–2106
Холоценски календар9005
Ирански календар1617 п.п. – 1616 п.п.
Исламски календар1667 п.х. – 1666 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1338
Мингуо-календар2907 пред Р. Кина
民前2907年
Нанакшахи−2463
Тајландски сончев календар−453 – −452
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−869 или −1250 или −2022
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−868 или −1249 или −2021

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4513 и 4514 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3755 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2765 и 2766 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 242 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 995 година се протега во 1641 и 1642, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1701 и 1702 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 452 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1666 и 1665 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...