< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

935 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 935. година пред новата ера, 935. од првиот милениум п.н.е., 35. од 10 век п.н.е. и шеста од 930-тите п.н.е.

936 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар936 п.н.е.
CMXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 8
Старогрчка ера160 пред 1. олимпијада
Асирски календар3815
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1528
Берберски календар15
Будистички календар−391
Бурмански календар−1573
Византиски календар4573–4574
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1761 или 1701
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1762 или 1702
Коптски календар−1219 – −1218
Етиопски календар−943 – −942
Еврејски календар2825–2826
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−879 – −878
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2165–2166
Холоценски календар9065
Ирански календар1557 п.п. – 1556 п.п.
Исламски календар1605 п.х. – 1604 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1398
Мингуо-календар2847 пред Р. Кина
民前2847年
Нанакшахи−2403
Тајландски сончев календар−393 – −392
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−809 или −1190 или −1962
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−808 или −1189 или −1961

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4573 и 4574 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3815 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2825 и 2826 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 182 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 935 година се протега во 1701 и 1702, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1761 и 1762 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 392 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1604 и 1603 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...