< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

957 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 957. година пред новата ера, 957. од првиот милениум п.н.е., 57. од 10 век п.н.е. и осма од 950-тите п.н.е.

958 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар958 п.н.е.
CMLVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 120
Старогрчка ера182 пред 1. олимпијада
Асирски календар3793
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1550
Берберски календар−7
Будистички календар−413
Бурмански календар−1595
Византиски календар4551–4552
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1739 или 1679
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1740 или 1680
Коптски календар−1241 – −1240
Етиопски календар−965 – −964
Еврејски календар2803–2804
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−901 – −900
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2143–2144
Холоценски календар9043
Ирански календар1579 п.п. – 1578 п.п.
Исламски календар1628 п.х. – 1626 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1376
Мингуо-календар2869 пред Р. Кина
民前2869年
Нанакшахи−2425
Тајландски сончев календар−415 – −414
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−831 или −1212 или −1984
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−830 или −1211 или −1983

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4551 и 4552 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3793 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2803 и 2804 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 204 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 957 година се протега во 1679 и 1680, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1739 и 1740 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 414 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1627 и 1625 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...