< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

981 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 981. година пред новата ера, 981. од првиот милениум п.н.е., 81. од 10 век п.н.е. и втора од 980-тите п.н.е.

982 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар982 п.н.е.
CMLXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 96
Старогрчка ера206 пред 1. олимпијада
Асирски календар3769
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1574
Берберски календар−31
Будистички календар−437
Бурмански календар−1619
Византиски календар4527–4528
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1715 или 1655
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1716 или 1656
Коптски календар−1265 – −1264
Етиопски календар−989 – −988
Еврејски календар2779–2780
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−925 – −924
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2119–2120
Холоценски календар9019
Ирански календар1603 п.п. – 1602 п.п.
Исламски календар1652 п.х. – 1651 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1352
Мингуо-календар2893 пред Р. Кина
民前2893年
Нанакшахи−2449
Тајландски сончев календар−439 – −438
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−855 или −1236 или −2008
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−854 или −1235 или −2007

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4527 и 4528 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3769 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2779 и 2780 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 228 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 981 година се протега во 1655 и 1656, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1715 и 1716 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 438 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1651 и 1650 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...