< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

971 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 971. година пред новата ера, 971. од првиот милениум п.н.е., 71. од 10 век п.н.е. и втора од 970-тите п.н.е.

972 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар972 п.н.е.
CMLXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 106
Старогрчка ера196 пред 1. олимпијада
Асирски календар3779
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1564
Берберски календар−21
Будистички календар−427
Бурмански календар−1609
Византиски календар4537–4538
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1725 или 1665
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1726 или 1666
Коптски календар−1255 – −1254
Етиопски календар−979 – −978
Еврејски календар2789–2790
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−915 – −914
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2129–2130
Холоценски календар9029
Ирански календар1593 п.п. – 1592 п.п.
Исламски календар1642 п.х. – 1641 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1362
Мингуо-календар2883 пред Р. Кина
民前2883年
Нанакшахи−2439
Тајландски сончев календар−429 – −428
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−845 или −1226 или −1998
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−844 или −1225 или −1997

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4537 и 4538 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3779 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2789 и 2790 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 218 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 971 година се протега во 1665 и 1666, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1725 и 1726 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 428 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1641 и 1640 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...