< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

976 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 976. година пред новата ера, 976. од првиот милениум п.н.е., 76. од 10 век п.н.е. и седма од 970-тите п.н.е.

977 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар977 п.н.е.
CMLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 101
Старогрчка ера201 пред 1. олимпијада
Асирски календар3774
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1569
Берберски календар−26
Будистички календар−432
Бурмански календар−1614
Византиски календар4532–4533
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1720 или 1660
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1721 или 1661
Коптски календар−1260 – −1259
Етиопски календар−984 – −983
Еврејски календар2784–2785
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−920 – −919
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2124–2125
Холоценски календар9024
Ирански календар1598 п.п. – 1597 п.п.
Исламски календар1647 п.х. – 1646 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1357
Мингуо-календар2888 пред Р. Кина
民前2888年
Нанакшахи−2444
Тајландски сончев календар−434 – −433
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−850 или −1231 или −2003
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−849 или −1230 или −2002

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4532 и 4533 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3774 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2784 и 2785 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 223 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 976 година се протега во 1660 и 1661, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1720 и 1721 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 433 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1646 и 1645 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...