< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

946 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 946. година пред новата ера, 946. од првиот милениум п.н.е., 46. од 10 век п.н.е. и седма од 940-тите п.н.е.

947 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар947 п.н.е.
CMXLVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 131
Старогрчка ера171 пред 1. олимпијада
Асирски календар3804
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1539
Берберски календар4
Будистички календар−402
Бурмански календар−1584
Византиски календар4562–4563
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1750 или 1690
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1751 или 1691
Коптски календар−1230 – −1229
Етиопски календар−954 – −953
Еврејски календар2814–2815
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−890 – −889
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2154–2155
Холоценски календар9054
Ирански календар1568 п.п. – 1567 п.п.
Исламски календар1616 п.х. – 1615 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1387
Мингуо-календар2858 пред Р. Кина
民前2858年
Нанакшахи−2414
Тајландски сончев календар−404 – −403
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−820 или −1201 или −1973
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−819 или −1200 или −1972

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4562 и 4563 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3804 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2814 и 2815 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 193 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 946 година се протега во 1690 и 1691, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1750 и 1751 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 403 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1615 и 1614 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...