< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

915 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 915. година пред новата ера, 915. од првиот милениум п.н.е., 15. од 10 век п.н.е. и шеста од 910-тите п.н.е.

916 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар916 п.н.е.
CMXV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 28
Старогрчка ера140 пред 1. олимпијада
Асирски календар3835
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1508
Берберски календар35
Будистички календар−371
Бурмански календар−1553
Византиски календар4593–4594
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
1781 или 1721
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
1782 или 1722
Коптски календар−1199 – −1198
Етиопски календар−923 – −922
Еврејски календар2845–2846
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−859 – −858
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2185–2186
Холоценски календар9085
Ирански календар1537 п.п. – 1536 п.п.
Исламски календар1584 п.х. – 1583 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1418
Мингуо-календар2827 пред Р. Кина
民前2827年
Нанакшахи−2383
Тајландски сончев календар−373 – −372
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−789 или −1170 или −1942
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−788 или −1169 или −1941

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4593 и 4594 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3835 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2845 и 2846 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 162 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 915 година се протега во 1721 и 1722, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1781 и 1782 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 372 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1583 и 1582 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...