< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

938 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 938. година пред новата ера, 938. од првиот милениум п.н.е., 38. од 10 век п.н.е. и деветта од 930-тите п.н.е.

939 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар939 п.н.е.
CMXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 5
Старогрчка ера163 пред 1. олимпијада
Асирски календар3812
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1531
Берберски календар12
Будистички календар−394
Бурмански календар−1576
Византиски календар4570–4571
Кинески календар辛巳(мет. змија)
1758 или 1698
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
1759 или 1699
Коптски календар−1222 – −1221
Етиопски календар−946 – −945
Еврејски календар2822–2823
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−882 – −881
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2162–2163
Холоценски календар9062
Ирански календар1560 п.п. – 1559 п.п.
Исламски календар1608 п.х. – 1607 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1395
Мингуо-календар2850 пред Р. Кина
民前2850年
Нанакшахи−2406
Тајландски сончев календар−396 – −395
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−812 или −1193 или −1965
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−811 или −1192 или −1964

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4570 и 4571 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3812 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2822 и 2823 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 185 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 938 година се протега во 1698 и 1699, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1758 и 1759 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 395 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1607 и 1606 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...