< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

904 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 904. година пред новата ера, 904. од првиот милениум п.н.е., 4. од 10 век п.н.е. и петта од 900-тите п.н.е.

905 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар905 п.н.е.
CMIV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 39
Старогрчка ера129 пред 1. олимпијада
Асирски календар3846
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1497
Берберски календар46
Будистички календар−360
Бурмански календар−1542
Византиски календар4604–4605
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1792 или 1732
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1793 или 1733
Коптски календар−1188 – −1187
Етиопски календар−912 – −911
Еврејски календар2856–2857
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−848 – −847
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2196–2197
Холоценски календар9096
Ирански календар1526 п.п. – 1525 п.п.
Исламски календар1573 п.х. – 1572 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1429
Мингуо-календар2816 пред Р. Кина
民前2816年
Нанакшахи−2372
Тајландски сончев календар−362 – −361
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−778 или −1159 или −1931
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−777 или −1158 или −1930

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4604 и 4605 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3846 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2856 и 2857 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 151 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 904 година се протега во 1732 и 1733, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1792 и 1793 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 361 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1572 и 1571 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...