< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

922 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 922. година пред новата ера, 922. од првиот милениум п.н.е., 22. од 10 век п.н.е. и трета од 920-тите п.н.е.

923 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар923 п.н.е.
CMXXII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 21
Старогрчка ера147 пред 1. олимпијада
Асирски календар3828
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1515
Берберски календар28
Будистички календар−378
Бурмански календар−1560
Византиски календар4586–4587
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1774 или 1714
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1775 или 1715
Коптски календар−1206 – −1205
Етиопски календар−930 – −929
Еврејски календар2838–2839
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−866 – −865
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2178–2179
Холоценски календар9078
Ирански календар1544 п.п. – 1543 п.п.
Исламски календар1591 п.х. – 1590 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1411
Мингуо-календар2834 пред Р. Кина
民前2834年
Нанакшахи−2390
Тајландски сончев календар−380 – −379
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−796 или −1177 или −1949
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−795 или −1176 или −1948

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4586 и 4587 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3828 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2838 и 2839 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 169 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 922 година се протега во 1714 и 1715, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1774 и 1775 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 379 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1590 и 1589 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...