< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

916 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 916. година пред новата ера, 916. од првиот милениум п.н.е., 16. од 10 век п.н.е. и седма од 910-тите п.н.е.

917 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар917 п.н.е.
CMXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 27
Старогрчка ера141 пред 1. олимпијада
Асирски календар3834
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1509
Берберски календар34
Будистички календар−372
Бурмански календар−1554
Византиски календар4592–4593
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1780 или 1720
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1781 или 1721
Коптски календар−1200 – −1199
Етиопски календар−924 – −923
Еврејски календар2844–2845
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−860 – −859
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2184–2185
Холоценски календар9084
Ирански календар1538 п.п. – 1537 п.п.
Исламски календар1585 п.х. – 1584 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1417
Мингуо-календар2828 пред Р. Кина
民前2828年
Нанакшахи−2384
Тајландски сончев календар−374 – −373
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−790 или −1171 или −1943
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−789 или −1170 или −1942

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4592 и 4593 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3834 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2844 и 2845 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 163 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 916 година се протега во 1720 и 1721, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1780 и 1781 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 373 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1584 и 1583 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...