< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

908 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 908. година пред новата ера, 908. од првиот милениум п.н.е., 8. од 10 век п.н.е. и деветта од 900-тите п.н.е.

909 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар909 п.н.е.
CMVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 35
Старогрчка ера133 пред 1. олимпијада
Асирски календар3842
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1501
Берберски календар42
Будистички календар−364
Бурмански календар−1546
Византиски календар4600–4601
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1788 или 1728
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1789 или 1729
Коптски календар−1192 – −1191
Етиопски календар−916 – −915
Еврејски календар2852–2853
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−852 – −851
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2192–2193
Холоценски календар9092
Ирански календар1530 п.п. – 1529 п.п.
Исламски календар1577 п.х. – 1576 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1425
Мингуо-календар2820 пред Р. Кина
民前2820年
Нанакшахи−2376
Тајландски сончев календар−366 – −365
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−782 или −1163 или −1935
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−781 или −1162 или −1934

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4600 и 4601 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3842 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2852 и 2853 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 155 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 908 година се протега во 1728 и 1729, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1788 и 1789 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 365 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1576 и 1575 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...