< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

988 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 988. година пред новата ера, 988. од првиот милениум п.н.е., 88. од 10 век п.н.е. и деветта од 980-тите п.н.е.

989 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар989 п.н.е.
CMLXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 89
Старогрчка ера213 пред 1. олимпијада
Асирски календар3762
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1581
Берберски календар−38
Будистички календар−444
Бурмански календар−1626
Византиски календар4520–4521
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1708 или 1648
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1709 или 1649
Коптски календар−1272 – −1271
Етиопски календар−996 – −995
Еврејски календар2772–2773
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−932 – −931
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2112–2113
Холоценски календар9012
Ирански календар1610 п.п. – 1609 п.п.
Исламски календар1659 п.х. – 1658 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1345
Мингуо-календар2900 пред Р. Кина
民前2900年
Нанакшахи−2456
Тајландски сончев календар−446 – −445
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−862 или −1243 или −2015
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−861 или −1242 или −2014

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4520 и 4521 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3762 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2772 и 2773 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 235 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 988 година се протега во 1648 и 1649, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1708 и 1709 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 445 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1658 и 1657 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...