< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

951 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 951. година пред новата ера, 951. од првиот милениум п.н.е., 51. од 10 век п.н.е. и втора од 950-тите п.н.е.

952 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар952 п.н.е.
CMLI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 126
Старогрчка ера176 пред 1. олимпијада
Асирски календар3799
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1544
Берберски календар−1
Будистички календар−407
Бурмански календар−1589
Византиски календар4557–4558
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1745 или 1685
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1746 или 1686
Коптски календар−1235 – −1234
Етиопски календар−959 – −958
Еврејски календар2809–2810
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−895 – −894
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2149–2150
Холоценски календар9049
Ирански календар1573 п.п. – 1572 п.п.
Исламски календар1621 п.х. – 1620 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1382
Мингуо-календар2863 пред Р. Кина
民前2863年
Нанакшахи−2419
Тајландски сончев календар−409 – −408
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−825 или −1206 или −1978
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−824 или −1205 или −1977

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4557 и 4558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2809 и 2810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 198 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 951 година се протега во 1685 и 1686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1745 и 1746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 408 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1620 и 1619 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...