< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

945 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 945. година пред новата ера, 945. од првиот милениум п.н.е., 45. од 10 век п.н.е. и шеста од 940-тите п.н.е.

946 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар946 п.н.е.
CMXLV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 132
Старогрчка ера170 пред 1. олимпијада
Асирски календар3805
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1538
Берберски календар5
Будистички календар−401
Бурмански календар−1583
Византиски календар4563–4564
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1751 или 1691
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1752 или 1692
Коптски календар−1229 – −1228
Етиопски календар−953 – −952
Еврејски календар2815–2816
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−889 – −888
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2155–2156
Холоценски календар9055
Ирански календар1567 п.п. – 1566 п.п.
Исламски календар1615 п.х. – 1614 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1388
Мингуо-календар2857 пред Р. Кина
民前2857年
Нанакшахи−2413
Тајландски сончев календар−403 – −402
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−819 или −1200 или −1972
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−818 или −1199 или −1971

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4563 и 4564 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3805 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2815 и 2816 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 192 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 945 година се протега во 1691 и 1692, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1751 и 1752 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 402 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1614 и 1613 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...