< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

967 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 967. година пред новата ера, 967. од првиот милениум п.н.е., 67. од 10 век п.н.е. и осма од 960-тите п.н.е.

968 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар968 п.н.е.
CMLXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 110
Старогрчка ера192 пред 1. олимпијада
Асирски календар3783
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1560
Берберски календар−17
Будистички календар−423
Бурмански календар−1605
Византиски календар4541–4542
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1729 или 1669
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1730 или 1670
Коптски календар−1251 – −1250
Етиопски календар−975 – −974
Еврејски календар2793–2794
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−911 – −910
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2133–2134
Холоценски календар9033
Ирански календар1589 п.п. – 1588 п.п.
Исламски календар1638 п.х. – 1637 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1366
Мингуо-календар2879 пред Р. Кина
民前2879年
Нанакшахи−2435
Тајландски сончев календар−425 – −424
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−841 или −1222 или −1994
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−840 или −1221 или −1993

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4541 и 4542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2793 и 2794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 214 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 967 година се протега во 1669 и 1670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1729 и 1730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 424 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1637 и 1636 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...