< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

929 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 929. година пред новата ера, 929. од првиот милениум п.н.е., 29. од 10 век п.н.е. и последна од 920-тите п.н.е.

930 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар930 п.н.е.
CMXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 14
Старогрчка ера154 пред 1. олимпијада
Асирски календар3821
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1522
Берберски календар21
Будистички календар−385
Бурмански календар−1567
Византиски календар4579–4580
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1767 или 1707
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1768 или 1708
Коптски календар−1213 – −1212
Етиопски календар−937 – −936
Еврејски календар2831–2832
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−873 – −872
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2171–2172
Холоценски календар9071
Ирански календар1551 п.п. – 1550 п.п.
Исламски календар1599 п.х. – 1598 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1404
Мингуо-календар2841 пред Р. Кина
民前2841年
Нанакшахи−2397
Тајландски сончев календар−387 – −386
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−803 или −1184 или −1956
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−802 или −1183 или −1955

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4579 и 4580 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3821 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2831 и 2832 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 176 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 929 година се протега во 1707 и 1708, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1767 и 1768 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 386 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1598 и 1597 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...