< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

964 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 964. година пред новата ера, 964. од првиот милениум п.н.е., 64. од 10 век п.н.е. и петта од 960-тите п.н.е.

965 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар965 п.н.е.
CMLXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 113
Старогрчка ера189 пред 1. олимпијада
Асирски календар3786
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1557
Берберски календар−14
Будистички календар−420
Бурмански календар−1602
Византиски календар4544–4545
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1732 или 1672
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1733 или 1673
Коптски календар−1248 – −1247
Етиопски календар−972 – −971
Еврејски календар2796–2797
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−908 – −907
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2136–2137
Холоценски календар9036
Ирански календар1586 п.п. – 1585 п.п.
Исламски календар1635 п.х. – 1634 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1369
Мингуо-календар2876 пред Р. Кина
民前2876年
Нанакшахи−2432
Тајландски сончев календар−422 – −421
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−838 или −1219 или −1991
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−837 или −1218 или −1990

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4544 и 4545 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3786 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2796 и 2797 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 211 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 964 година се протега во 1672 и 1673, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1732 и 1733 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 421 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1634 и 1633 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...