< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

936 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 936. година пред новата ера, 936. од првиот милениум п.н.е., 36. од 10 век п.н.е. и седма од 930-тите п.н.е.

937 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар937 п.н.е.
CMXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 7
Старогрчка ера161 пред 1. олимпијада
Асирски календар3814
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1529
Берберски календар14
Будистички календар−392
Бурмански календар−1574
Византиски календар4572–4573
Кинески календар癸未(вод. коза)
1760 или 1700
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1761 или 1701
Коптски календар−1220 – −1219
Етиопски календар−944 – −943
Еврејски календар2824–2825
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−880 – −879
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2164–2165
Холоценски календар9064
Ирански календар1558 п.п. – 1557 п.п.
Исламски календар1606 п.х. – 1605 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1397
Мингуо-календар2848 пред Р. Кина
民前2848年
Нанакшахи−2404
Тајландски сончев календар−394 – −393
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−810 или −1191 или −1963
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−809 или −1190 или −1962

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4572 и 4573 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3814 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2824 и 2825 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 183 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 936 година се протега во 1700 и 1701, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1760 и 1761 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 393 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1605 и 1604 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...