< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

941 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 941. година пред новата ера, 941. од првиот милениум п.н.е., 41. од 10 век п.н.е. и втора од 940-тите п.н.е.

942 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар942 п.н.е.
CMXLI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 2
Старогрчка ера166 пред 1. олимпијада
Асирски календар3809
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1534
Берберски календар9
Будистички календар−397
Бурмански календар−1579
Византиски календар4567–4568
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1755 или 1695
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1756 или 1696
Коптски календар−1225 – −1224
Етиопски календар−949 – −948
Еврејски календар2819–2820
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−885 – −884
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2159–2160
Холоценски календар9059
Ирански календар1563 п.п. – 1562 п.п.
Исламски календар1611 п.х. – 1610 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1392
Мингуо-календар2853 пред Р. Кина
民前2853年
Нанакшахи−2409
Тајландски сончев календар−399 – −398
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−815 или −1196 или −1968
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−814 или −1195 или −1967

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4567 и 4568 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3809 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2819 и 2820 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 188 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 941 година се протега во 1695 и 1696, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1755 и 1756 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 398 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1610 и 1609 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...