< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

968 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 968. година пред новата ера, 968. од првиот милениум п.н.е., 68. од 10 век п.н.е. и деветта од 960-тите п.н.е.

969 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар969 п.н.е.
CMLXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 109
Старогрчка ера193 пред 1. олимпијада
Асирски календар3782
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1561
Берберски календар−18
Будистички календар−424
Бурмански календар−1606
Византиски календар4540–4541
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1728 или 1668
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1729 или 1669
Коптски календар−1252 – −1251
Етиопски календар−976 – −975
Еврејски календар2792–2793
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−912 – −911
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2132–2133
Холоценски календар9032
Ирански календар1590 п.п. – 1589 п.п.
Исламски календар1639 п.х. – 1638 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1365
Мингуо-календар2880 пред Р. Кина
民前2880年
Нанакшахи−2436
Тајландски сончев календар−426 – −425
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−842 или −1223 или −1995
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−841 или −1222 или −1994

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4540 и 4541 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3782 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2792 и 2793 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 215 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 968 година се протега во 1668 и 1669, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1728 и 1729 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 425 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1638 и 1637 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...