< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

905 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 905. година пред новата ера, 905. од првиот милениум п.н.е., 5. од 10 век п.н.е. и шеста од 900-тите п.н.е.

906 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар906 п.н.е.
CMV BC
Староегипетска ераXXII династија, 38
Старогрчка ера130 пред 1. олимпијада
Асирски календар3845
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1498
Берберски календар45
Будистички календар−361
Бурмански календар−1543
Византиски календар4603–4604
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1791 или 1731
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1792 или 1732
Коптски календар−1189 – −1188
Етиопски календар−913 – −912
Еврејски календар2855–2856
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−849 – −848
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2195–2196
Холоценски календар9095
Ирански календар1527 п.п. – 1526 п.п.
Исламски календар1574 п.х. – 1573 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1428
Мингуо-календар2817 пред Р. Кина
民前2817年
Нанакшахи−2373
Тајландски сончев календар−363 – −362
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−779 или −1160 или −1932
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−778 или −1159 или −1931

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4603 и 4604 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3845 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2855 и 2856 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 152 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 905 година се протега во 1731 и 1732, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1791 и 1792 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 362 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1573 и 1572 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...