< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

963 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 963. година пред новата ера, 963. од првиот милениум п.н.е., 63. од 10 век п.н.е. и четвртта од 960-тите п.н.е.

964 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар964 п.н.е.
CMLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 114
Старогрчка ера188 пред 1. олимпијада
Асирски календар3787
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1556
Берберски календар−13
Будистички календар−419
Бурмански календар−1601
Византиски календар4545–4546
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1733 или 1673
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1734 или 1674
Коптски календар−1247 – −1246
Етиопски календар−971 – −970
Еврејски календар2797–2798
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−907 – −906
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2137–2138
Холоценски календар9037
Ирански календар1585 п.п. – 1584 п.п.
Исламски календар1634 п.х. – 1633 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1370
Мингуо-календар2875 пред Р. Кина
民前2875年
Нанакшахи−2431
Тајландски сончев календар−421 – −420
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−837 или −1218 или −1990
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−836 или −1217 или −1989

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4545 и 4546 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3787 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2797 и 2798 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 210 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 963 година се протега во 1673 и 1674, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1733 и 1734 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 420 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1633 и 1632 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...