< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

950 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 950. година пред новата ера, 950. од првиот милениум п.н.е., 50. од 10 век п.н.е. и прва од 950-тите п.н.е.

951 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар951 п.н.е.
CML п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 127
Старогрчка ера175 пред 1. олимпијада
Асирски календар3800
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1543
Берберски календар0
Будистички календар−406
Бурмански календар−1588
Византиски календар4558–4559
Кинески календар己巳(зем. змија)
1746 или 1686
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1747 или 1687
Коптски календар−1234 – −1233
Етиопски календар−958 – −957
Еврејски календар2810–2811
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−894 – −893
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2150–2151
Холоценски календар9050
Ирански календар1572 п.п. – 1571 п.п.
Исламски календар1620 п.х. – 1619 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1383
Мингуо-календар2862 пред Р. Кина
民前2862年
Нанакшахи−2418
Тајландски сончев календар−408 – −407
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−824 или −1205 или −1977
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−823 или −1204 или −1976

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4558 и 4559 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3800 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2810 и 2811 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 197 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 950 година се протега во 1686 и 1687, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1746 и 1747 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 407 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1619 и 1618 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...