Светско првенство во водени спортови 2013

XV Светско првенство во водени спортови (шпански: Campeonato Mundial de Natación de 2013) — светски натпревар во водени спортови одржан од 20 јули до 4 август 2013 во Барселона, Шпанија.[1] Во составот на првенството се наоѓале 6 поединечни спортови, и тоа: пливање, ватерполо, скокови во вода, високи скокови во вода, далечинско и синхронизирано пливање.

XV Светско првенство на ФИНА
Домаќин:Барселона, Шпанија
Дата:20 јули – 4 август
Стадион(и):арена „Сант Жорди
Држави:181
Натпреварувачи:2293
Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Првенството најпрво било доделено на Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, во јули 2009; но Дубаи се откажал од првенството во мај 2010.[2] ФИНА повторно отворила конкурс за организација, и на 16 септември 2010 било одлучено Барселона да биде домаќин на првенството.[3][4] Градот исто така бил домаќин и на Светското првенство во 2003.

Спортски објекти

уреди

Спортските објекти каде што се одржаа натпреварувањата беа претходно искористени за Светското првенство во водени спортови 2003:[5]

 • арена „Сант Жорди“ (пливање, синхронизирано пливање)
 • Порт Вел (далечинско пливање, високи скокови во вода)
 • Базен Монжуик (скокови во вода)
 • Базен Бернат Пикорељ (ватерполо)

Табела на медали

уреди

   *   Домаќин

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 15 10 9 34
2   Кина 14 8 4 26
3   Русија 9 6 4 19
4   Франција 4 1 4 9
5   Унгарија 4 1 2 7
6   Австралија 3 11 0 14
7   Германија 3 3 4 10
8   Бразил 3 2 5 10
9   Јужна Африка 3 1 1 5
10   Шпанија* 1 6 5 12
11   Италија 1 3 1 5
12   Данска 1 3 0 4
13   Јапонија 1 2 3 6
14   Грција 1 1 0 2
  Литванија 1 1 0 2
  Шведска 1 1 0 2
17   Холандија 1 0 3 4
18   Тунис 1 0 1 2
19   Колумбија 1 0 0 1
20   Канада 0 3 4 7
21   Полска 0 2 1 3
22   Украина 0 1 4 5
23   Обединето Кралство 0 1 1 2
24   Белгија 0 1 0 1
  Црна Гора 0 1 0 1
26   Мексико 0 0 4 4
27   Нов Зеланд 0 0 3 3
28   Хрватска 0 0 1 1
  Финска 0 0 1 1
  Малезија 0 0 1 1
  Тринидад и Тобаго 0 0 1 1
Вкупно 68 69 67 204

Распоред на натпреварување

уреди

Ова било прво првенство во водени спортови кое вклучувало високи скокови во вода.[6]

Свеченото отворање на првенство било одржано на 19 јули 2013.[7]

  1   Финални натпревари
  ●   Натпревари
јули–август 2013 20
Саб
21
Нед
22
Пон
23
Вто
24
Сре
25
Чет
26
Пет
27
Саб
28
Нед
29
Пон
30
Вто
31
Сре
1
Чет
2
Пет
3
Саб
4
Нед
Златни
медали
  Скокови во вода 1 1 2 2 1 1 1 1 10
  Високи скокови во вода 1 1 2
  Далечинско пливање 2 1 1 1 2 7
  Пливање 4 4 5 4 5 5 5 8 40
  Синхронизирано пливање 1 1 1 1 1 1 1 7
  Ватерполо 1 1 2
Вкупно златни медали 4 2 4 3 1 3 2 4 5 4 6 5 5 6 6 8 68
Вкупен збир 4 6 10 13 14 17 19 23 28 32 38 43 48 54 60 68

Натпреварувања

уреди

Скокови во вода

уреди

Високи скокови во вода

уреди

Далечинско пливање

уреди

Пливање

уреди

Светски рекорди

уреди

Следниве светски рекорди биле поставени за време на првенството:

Датум Дисциплина Рунда Време Пливач Држава
29 јули 2013 100м градно Полуфинале 1:04.35 Рута Мејлутите   Литванија
30 јули 2013 1500м краул Финале 15:36.53 Кејти Ледецки   САД
1 август 2013 200м градно Полуфинале 2:19.11 Рике Мелер Педерсен   Данска
3 август 2013 50м градно Преелиминации 29.78 Јулија Ефимова   Русија
50м градно Полуфинале 29.48 Рута Мејлутите   Литванија
800м краул Финале 8:13.86 Кејти Ледецки   САД

Синхронизирано пливање

уреди

Ватерполо

уреди

Земји учеснички

уреди

181 држава биле дел од првенството.[8][9][10][11] Спортистите од Еквадор, поради суспензија од ФИНА кон Еквадор, настапувале под знамето на ФИНА како независни спортисти.[12]

Наводи

уреди
 1. (шпански) El Mundial 2013 ya tiene nombre... ¡BARCELONA! Архивирано на 20 јули 2011 г. (trans: 2013 Worlds has a name: Barcelona!); posted by the Real Federación Española de Natación (RFEN), 26 септември 2010; посет. 27 септември 2010 г.
 2. FINA Press Release 2010–27: Update on 2010 & 2013 FINA World Championships in Dubai (UAE) Архивирано на 13 јуни 2011 г., published by ФИНА 15 мај 2010; посет. 22 јуни 2010 г.
 3. (каталонски) Barcelona organitzarà el Mundial de natació del 2013
 4. (каталонски) Barcelona, seu del mundial de natació del 2013
 5. Barcelona officially confirmed as host of the 2013 World Aquatics Championships[мртва врска]
 6. „Venues“. Fina.org. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 2013-08-08.
 7. „Buy your tickets“. BCN2013. Посетено на 2013-08-08.
 8. „Swimming Teams“. Bcn2013.com. Посетено на 2013-08-08.
 9. „Diving Teams“. Bcn2013.com. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 2013-08-08.
 10. „Open Water Teams“. Bcn2013.com. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 2013-08-08.
 11. „Water Polo Teams“. Bcn2013.com. Архивирано од изворникот на 2013-07-30. Посетено на 2013-08-08.
 12. „FINA independent athletes“. Bcn2013.com. Посетено на 2013-08-08.

Надворешни врски

уреди