Тајван (држава)

(Пренасочено од Кинески Тајпеј)

Тајван, официјално: Република Кина (традиц. 中華民國, упр. 中华民国) — држава во источна Азија која еволуирала од еднопартиска држава со целосно меѓународно признавање во мултипартиска демократска држава со ограничено меѓународно признавање. Била една од неколкуте победнички земји во Втората светска војна и основачка членка на Обединетите Нации. Основана во 1912, Република Кина зафаќала најголем дел од континентална Кина. Во 1945, на крајот на Втората светска војна Република Кина ги додала островските групи Тајван (Формоза) и Пескадори кон својата јурисдикција. Овие островски групи, заедно со Кинмен и Мацу станале целосната територија на Република Кина по 1949 кога Куоминтанг ја загубиле Кинеската граѓанска војна од кинеската комунистичка партија и Народна Република Кина била формирана на континентална Кина. Според законот на Република Кина, тие територии се познати како Слободна Територија на Република Кина.

Република Кина
中華民國
„Џунгхуа Мингуо“
Знаме Амблем
Химна
中華民國國歌
Zhōnghuá Mínguó Guógē
Национална Химна на Република Кина

Местоположба на Тајван
Главен градТајпеј[1]
25°02′N 121°38′E / 25.033° СГШ; 121.633° ИГД / 25.033; 121.633
Најголем град Нов Тајпеј
Службен јазик мандарински (гуоју)[2] (кинески)
Демоним Тајванец или Кинез*
Уредување полупретседателски систем
 •  Претседател Ма Јингѓу
 •  Потпретседател Ву Дунји
 •  Премиер Мао Џегуо
Основање Сјинхајска револуција 
 •  Вучангшко востание 10 октомври, 1911 
 •  Основана република 1 јануари, 1912 
 •  Преместена во Тајван 7 декември, 1949 
Површина
 •  Вкупна 36,188 км2 (136та)
 •  Вода (%) 10,34
Население
 •  проценка за 2007 г. 22.911.292[3][4] (47ма)
 •  Густина 633,12 жит/км2 (14та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $695,388 билиони (19та)
 •  По жител $30.126 (28ма)
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $383.307 билиони (24та)
 •  По жител $16.274 (36та)
ИЧР (2014) 0.882[5]
многу висок · 21ва
Валута Нов тајвански долар (NT$) (TWD)
Часовен појас КСВ (UTC+8)
 •  (ЛСВ) ненабљудувано (UTC)
НДД .tw
Повик. бр. 886
* Поради тоа што владината територија по 1949 има само малку допирни точки со територијата од пред 1945, оние кои биле национални пред 1949 најчесто се именуваат „Кинези“. Исто така, поради контроверзниот политички статус на Тајван, оние кои се за кинеско реобединување може да се нарекуваат „Кинези“ покрај или наместо „Тајванци“. Оние кои се за тајванска независност имаат тенденција да се нарекуваат само „Тајванци“.

Поврзано

уреди

Дополнителна литература

уреди
 • Bush, R. & O'Hanlon, M. (2007). A War Like No Other: The Truth About China's Challenge to America. Wiley. ISBN 0-471-98677-1
 • Bush, R. (2006). Untying the Knot: Making Peace in the Taiwan Strait. Brookings Institution Press. ISBN 0815712901
 • Carpenter, T. (2006). America's Coming War with China: A Collision Course over Taiwan. Palgrave Macmillan. ISBN 1-4039-6841-1
 • Cole, B. (2006). Taiwan's Security: History and Prospects. Routledge. ISBN 0-415-36581-3
 • Copper, J. (2006). Playing with Fire: The Looming War with China over Taiwan. Praeger Security International General Interest. ISBN 0-275-98888-0
 • Federation of American Scientists et al. (2006). Chinese Nuclear Forces and U.S. Nuclear War Planning
 • Gill, B. (2007). Rising Star: China's New Security Diplomacy. Brookings Institution Press. ISBN 0-8157-3146-9
 • Shirk, S. (2007). China: Fragile Superpower: How China's Internal Politics Could Derail Its Peaceful Rise. Oxford University Press. ISBN 0-19-530609-0
 • Tsang, S. (2006). If China Attacks Taiwan: Military Strategy, Politics and Economics. Routledge. ISBN 0-415-40785-0
 • Tucker, N.B. (2005). Dangerous Strait: the U.S.-Taiwan-China Crisis. Columbia University Press. ISBN 0-231-13564-5
 
Оваа статија содржи кинески текст. Без правилна поддршка, може да гледате прашалници, квадрати или други симболи наместо кинески знаци .

Наводи

уреди
 1. Под администрација на Куоминтанг, Нанѓинг се појавувал како главен град во картите и изданијата спонзорирани од владата, додека пак Тајпеј имал предзнак провизорен главен град. Моменталната администрација на ДПП ги има отфрлено сите такви предзнаци.
 2. „Биро за туризам, Република Кина (Тајван) [Д]обредојдовте во Тајван-Откриете го Тајван“. Архивирано од изворникот на 2008-04-11. Посетено на 2008-04-24.
 3. „CIA - The World Factbook -- Taiwan“. Архивирано од изворникот на 2010-12-29. Посетено на 2008-04-24.
 4. Податоци од 2006.
 5. 人類發展指數(HDI) [Human Development Index (HDI)]. National Statistics, Republic of China (Taiwan) (кинески). Directorate General of Budget, Accounting and Statistics, Executive Yuan, R.O.C. 15 September 2014.

Надворешни врски

уреди

Координати: 22°57′N, 120°12′E