Светско првенство во ватерполо 2013

Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Светското првенство во ватерполо 2013 било одржано од 21 јули до 3 август како дел од 15. Светско првенство во водени спортови одржано во Барселона, Шпанија.[1]

Медали Уреди

Табела на медали Уреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Унгарија 1 0 1 2
2   Шпанија 1 0 0 1
3   Австралија 0 1 0 1
  Црна Гора 0 1 0 1
5   Хрватска 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Машки турнир Уреди

[2]

Златен медал Сребрен медал Бронзен медал
  Унгарија[3]
Атила Декер
Виктор Наѓ
Бенце Батори
Криштијан Бедо
Адам Декер
Миклош Гор-Наѓ
Балаш Хараи
Норберт Хошњански
Норберт Мадараш
Мартон Сивош
Даниел Варга
Денес Варга
Мартон Вамош
  Црна Гора[4]
Здравко Радиќ
Драшко Бргуљан
Вјекослав Пасковиќ
Антонио Петровиќ
Дарко Бргуљан
Иго Крузија
Млаѓан Јановиќ
Никола Јановиќ
Александар Ивовиќ
Саша Мишиќ
Филип Кликовац
Предраг Јокиќ
Милош Шчепановиќ
  Хрватска[5]
Јосип Павиќ
Лука Лончар
Иван Миилаковиќ
Фран Пашквалин
Маро Јоковиќ
Лука Букиќ
Петар Муслим
Андро Бушље
Сандро Сукно
Никша Добуд
Анѓело Шетка
Пауло Обрадовиќ
Марко Бијач

Женски турнир Уреди

[6]

Златен медал Сребрен медал Бронзен медал
  Шпанија[7]
Марта Бах
Андреа Блас
Ана Еспар
Лаура Естер
Маика Гарсија Годој
Патрисија Ерера
Лаура Лопез
Она Месегер
Морена Миранда
Матилда Ортиз
Џенифер Пареха
Пилар Пења Караско
Розер Тараго
  Австралија[8]
Леа Барта
Џејд Апел
Хана Баклинг
Холи Линколн-Смит
Исобел Бишоп
Бронвен Нокс
Ровена Вебстер
Гленкора Палф
Зои Арансини
Ешли Саутерн
Кисја Гоферс
Никола Загаме
Келси Вејкфилд
  Унгарија[9]
Флора Болонај
Орсоља Кашо
Дора Антал
Барбара Бујка
Криштина Гарда
Ана Илеш
Рита Кештели
Дора Киштелеки
Каталина Мешингер
Ибоља Кити Мишколчи
Габриела Шуш
Орсоља Такаш
Илдико Тот

Наводи Уреди

  1. „Venue“. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 2015-08-15.
  2. „Men's tournament summary“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  3. „Hungary men's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  4. „Montenegro men's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  5. „Croatia men's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  6. „Women's tournament summary“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  7. „Spain women's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  8. „Australia women's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  9. „Hungary women's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)