Светско првенство во далечинско пливање 2013

Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Светското првенство во далечинско пливање 2013 било одржано од 20 до 27 јули како дел од 15. Светско првенство во водени спортови одржано во Барселона, Шпанија.[1]

Дисциплини

уреди

Следниве дисциплини биле одржани во машка и во женска конкуренција:

 • 5 км
 • 10 км
 • 25 км

Покрај овие дисциплини, била одржана и екипна трка на 5 км со машки и женски натпреварувачи.

Распоред

уреди

[2]

Датум Време Дисциплина
20 јули 2013 10:00 5 к за жени
13:00 5 км за мажи
22 јули 2013 12:00 10 км за мажи
23 јули 2013 12:00 10 км за жени
25 јули 2013 12:00 5 км екипно мешано
27 јули 2013 08:00 25 км за мажи
08:15 25 км за жени

Медали

уреди

Табела на медали

уреди
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Германија 2 2 2 6
2   Бразил 1 2 2 5
3   Грција 1 1 0 2
4   Тунис 1 0 1 2
  САД 1 0 1 2
6   Италија 1 0 0 1
7   Белгија 0 1 0 1
  Канада 0 1 0 1
9   Русија 0 0 1 1
Вкупно 7 7 7 21

Мажи

уреди
 
Најуспешен пливач на првенството бил Томас Лурц со освоени четири медали
Дисциплина Злато Сребро Бронза
5 км[3]
подробно
Осама Мелули
  Тунис
53:30.4 Ерик Хедлин
  Канада
53:49.3 Томас Лурц
  Германија
53:51.0
10 км[4]
подробно
Спиридон Јаниотис
  Грција
1:49:11.8 Томас Лурц
  Германија
1:49:14.5 Осама Мелули
  Тунис
1:49:19.2
25 км[5]
подробно
Томас Лурц
  Германија
4:47:27.0* Брајан Рикеман
  Белгија
4:47:27.4 Јевгениј Дратцев
  Русија
4:47:28.1
 • Рекорд (*)

Жени

уреди
Дисциплина Злато Сребро Бронза
5 км[6]
подробно
Хејли Андерсон
  САД
56:34.2 Полијана Окимото
  Бразил
56:34.4 Ана Марсела Куња
  Бразил
56:44.4
10 км[7]
подробно
Полијана Окимото
  Бразил
1:58:19.2 Ана Марсела Куња
  Бразил
1:58:19.5 Ангела Маурер
  Германија
1:58:20.2
25 км[8]
подробно
Мартина Грималди
  Италија
5:07:19.7* Ангела Маурер
  Германија
5:07:19.8 Ева Фабијан
  САД
5:07:20.4
 • Рекорд (*)

Екипно

уреди
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Екипно мешано[9]
подробно
Томас Лурц
Кристијан Рајхерт
Исабеле Херле
  Германија
52:54.9* Антониос Фокаидис
Спиридон Јаниотис
Калиопи Араузу
  Грција
54:03.3 Алан до Кармо
Самеул де Бона
Полијана Окимото
  Бразил
54:03.5
 • Рекорд (*)

Наводи

уреди
 1. „Moll de la Fusta – Open Water and High Diving Venue“. ФИНА. 2013-03-21. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 2013-07-05.
 2. „Open Water – Schedule“. ФИНА. fina.org. 16 January 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-28. Посетено на 7 July 2013.
 3. Men's 5 km Results
 4. Men's 10 km Results
 5. Men's 25 km Results
 6. Women's 5 km Results
 7. Women's 10 km Results
 8. Women's 25 km Results
 9. Team Results