Светско првенство во високи скокови во вода 2013

Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Светското првенство во високи скокови во вода 2013 било одржано од 29 до 31 јули 2013 како дел од 15. Светско првенство во водени спортови одржано во Барселона, Шпанија.[1]

Ова било прво официјално светско првенство во високи скокови во вода, и за првпат се нашло на програмата на светските првенста во водени спортови. Натпреварувањето во машка конкуренција било одржано во пет рунди, додека пак во женска конкуренција се одржале три рунди.

Распоред уреди

[2]

Датум Време Рунда
29 јули 2013 16:00 Прва и втора рунда во машка конкуренција
30 јули 2013 16:00 Финале во женска конкуренција
31 јули 2013 16:00 Финале во машка конкуренција

Преглед на медали уреди

Табела на медали уреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 1 1 0 2
2   Колумбија 1 0 0 1
3   Обединето Кралство 0 1 0 1
4   Германија 0 0 1 1
  Мексико 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Медалисти уреди

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи[3]
подробно
  Орландо Дуке
Колумбија (COL)
590.20   Гери Хант
Велика Британија (GBR)
589.30   Џонатан Паредес
Мексико (MEX)
578.35
Жени[4]
подробно
  Сесил Карлтон
САД (USA)
211.60   Џингер Хубер
САД (USA)
206.70   Ана Бадер
Германија (GER)
203.90

Наводи уреди

  1. „Moll de la Fusta – Open Water and High Diving Venue“. ФИНА. fina.org. 21 March 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 7 July 2013.
  2. „High Diving – Schedule“. ФИНА. fina.org. 4 June 2013. Архивирано од изворникот на 2013-06-20. Посетено на 7 July 2013.
  3. Men's Results
  4. Women's Results