Споменик на Лазар Колишевски (Свети Николе)

споменик на Лазар Колишевски во Свети Николе

Споменик на Лазар Колишевскиспоменик во вид на обелиск во Свети Николе во чест на македонскиот комунист Лазар Колишевски кој е родум од Светиниколското село Мездра.

Споменик на Лазар Колишевски (Свети Николе)
Споменикот во 2022 година
МестоСвети Николе
ТипОбелиск
Завршен2002
Посветен наЛазар Колишевски

Местоположба уреди

Споменикот се наоѓа во непосредна близина на Плоштадот Илинден кој се наоѓа западно од споменикот.

Историја уреди

За време на изградбата, поради што споменикот бил во чест на Лазар Колишевски, некои жители од населбите Бел Камен и Свети Николе 1 се побуниле.[1][2]

Композиција уреди

Делото е составено од два столба налик на обелисци, различни во висина. На понискиот источен столб стои релјефна плоча со ликот на Лазар Колишевски. Повисокиот западен столб има плоча на која пишува:

Во спомен на сограѓанинот првоборец и прв претседател на Народната влада на Македонија(,) 15 април 1945


Галерија уреди


Наводи уреди

  1. „Две месни заедници против споменикот на Колишевски“. Дневник. 24 јуни 2002. Архивирано од изворникот 14 октомври 2022. Посетено на 14 октомври 2022.
  2. Емил Зафировски (29 јуни 2002). „Споменикот на Колишевски ги раскара светиниколчани“. Дневник. Архивирано од изворникот 14 октомври 2022. Посетено на 14 октомври 2022.

Надворешни врски уреди