Факултет за психологија (Свети Николе)

Факултет за психологија ― приватен факултет при Меѓународниот славјански универзитет, Свети Николе.

Факултет за психологија
ВидПсихологија
Основан2005 (2005)
Матична установа
Меѓународен славјански универзитет
РекторПроф. д-р Ленче Петреска
ДеканПроф. д-р Анита Ристеска
МестоСвети Николе, Македонија
Јазикмакедонски
msu.edu.mk

Историја уреди

Факултетот за психологија бил основан во 2005 година, една година по создавањето на Меѓународниот славјански универзитет.[1]

Програма уреди

Факултетот за психологија на студентите им нуди четиригодишни додипломски студии и едногодишни и двегодишни последипломски студии..[1]

  • Додипломски студии
    • Општа психологија (4+1)
  • Последипломски студии
    • Клиничка и советодавна психологија (4+1) и (3+2)
  • Психологија во социјалната заштита (4+1) и (3+2)

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Факултет за психологија кој постои веќе 16 години“. Меѓународен славјански универзитет. Архивирано од изворникот на 17 март 2022. Посетено на 7 октомври 2022.

Надворешни врски уреди

Службена страница на Меѓународниот славјански универзитет „Гаврило Романович Державин“