Горјан Марковски (роден на 19 јуни 1992 во Скопје) — македонски кошаркар. Тој моментално е играч на Куманово 2009. Тој е помлад брат на поранешниот кошаркар Јован Марковски.

Горјан Марковски
Со МЗТ во 2013г. против Калев Крамо во Еврокупот
Со МЗТ во 2013г. против Калев Крамо во Еврокупот
ПозицијаБек
Висина1,96 м
Тежина95 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
КлубКуманово 2009
Број10
Роден19 јуни 1992(1992-06-19)(31 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2008–
Клубови
2008–2010Работнички
2010–2012Торус
2011–2012Ангели (позајмица)
2012–2016МЗТ Аеродром
2016–2019Фени Индустри
2019–Куманово 2009
Репрезентација
Инфо од: 19.06.2020.

Професионална кариера уреди

Марковски својата кошаркарска кариера ја започнал во 2009 година во екипата на Работнички од Скопје.

Во сезоната 2011/12, Марковски кога бил играч на Торус,[1] бил даден на позајмица на второлигашот Ангели.[2]

Во јули 2016 година, Горјан потпишал двегодишен договор со Фени Индустри.[3][4] За сезоната 2017/18, тој ја продолжил соработката во Фени.[5] На крајот на јануари 2018 година, Марковски ги скинал лигаментите на десното колено со што го пропуштил остатокот на сезоната.[6] Следната сезона, Марковски останал да биде играч на Фени Индустри.[7] Во август 2019 година, Горјан Марковски потпишал за Куманово 2009.[8][9] За сезоната 2020/21, во почетокот на јуни 2020 година, тој потпишал нов договор со кој ја продолжил соработката со Куманово.[10][11]

Успеси уреди

Титули уреди

  Работнички уреди

  МЗТ Аеродром уреди

Признанија уреди

Наводи уреди

 1. „Регистрирани играчи: Прва лига мажи - сезона 2011/12“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2012-08-10. Посетено на 19 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Регистрирани играчи: Втора лига мажи - сезона 2011/12“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2012-08-10. Посетено на 19 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. Горјан Марковски го избра Фени индустри Архивирано на 18 јули 2016 г. ekipa.mk 13 јули 2016
 4. Марковски две години во Фени Индустри sportmedia.mk 13 јули 2016
 5. „Фени се екипира: Магдевски, Петровски, двајца Американци, Србин…“. ekipa.mk. 20 август 2017. Посетено на 12 август 2018.
 6. „Марковски ги скинал лигаментите – крај на сезоната!“. sportmedia.mk. 26 јануари 2018. Посетено на 26 јануари 2018.
 7. „Марковски уште една година во Фени Индустри“. sportmedia.mk. 9 август 2018. Посетено на 11 август 2018.
 8. „Куманово донесе три засилувања, Петровиќ ќе прозива на 21 август“. gol.mk преку web.archive.org. 16 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-16. Посетено на 16 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Кумановци се активираа, три потписи во еден ден“. ekipa.mk преку web.archive.org. 16 август 2019. Посетено на 16 август 2019.
 10. „Нови договори за тројца кошаркари на Куманово“. ekipa.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 3 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Четворица продолжија со Куманово, Караколев пред кам-бек“. basketball.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 3 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Сите почести за Дамјан Стојановски“. vecer.mk. 23 јануари 2011. Посетено на 26 февруари 2018.[мртва врска]
 13. „Спорт - Дамјан Стојановски - кошаркар на годината“. daily.mk. 22 јануари 2011. Посетено на 26 февруари 2018.
 14. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди