Љубомир Младеновски

Љубомир Младеновски (роден на 2 мај 1995 во Скопје) — македонски поранешен кошаркар. Тој бил играч на Работнички.

Љубомир Младеновски
Младеновски во 2013 година
Младеновски во 2013 година
ПозицијаЦентар
Висина2,07 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
Број13
Роден2 мај 1995(1995-05-02)(29 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2012–
Клубови
2012–2013Работнички
2013–2017МЗТ Аеродром
2013-2014Македонија Млади (позајмица)
2017–2018Илирија
2018–2019МЗТ Аеродром
2019–Работнички
Репрезентација
Награди
 • Најдобар млад кошаркар за 2015 година[1][2]
Инфо од: 04.07.2019.

Клупска кариера

уреди

Младинска кариера

уреди

Со МЗТ, Љубомир станал првак со М-20 составот (генерација 1996/1997) во сезоната 2014/15.[3]

Професионална кариера

уреди

Својата професионална кариера ја започнал во Работнички во сезоната 2012/13.[4] Таа сезона со Работнички стигнал до полуфиналето во Првенството. За сезоната 2013/14 Младеновски потпишал за МЗТ Аеродром.[5] Таа сезона Младеновски со МЗТ ја освоил Првата лига и Купот на Македонија 2014. Но паралелно, истата сезона, тој бил приклучен во т.н. Младинска репрезентација на Македонија, проект-екипа која се натпреварувала надвор од конкуренција во Првата лига.[6] Во МЗТ Аеродром продолжил да игра и во сезоната 2014/15.[7] Тогаш Љубомир со МЗТ го освоил Првенството. Пред отворањето на сезоната 2015/16, Младеновски со МЗТ станал првак во возобновениот Суперкуп на Македонија 2015, и подоцна станал освојувач на Првенството и Купот на Македонија 2016.[8] Во сезоната 2016/17 исто така играл за МЗТ Аеродром, клуб со кој најпрво го освоил Суперкупот на Македонија 2016 и подоцна повторно станал првак во Лигата.[9] Во јули 2017 година, Младеновски не го обновил договорот со МЗТ, станувајќи слободен агент, и подоцна во август потпишал тогаш новиот словенечки прволигаш Илирија.[10][11] За сезоната 2018/19, Младеновски се повторно потпишал за МЗТ.[12][13][14] Таа сезона, Младеновски го освоил македонското првенство. На крајот на јуни, Љубомир и МЗТ заеднички ја завршиле соработката.[15][16] Во средината на октомври 2019 година, Младеновски потпишал отворен договор со Работнички, односно можел слободно да замине во случај на понуда од друг клуб.[17][18]

Репрезентативна кариера

уреди

Младинска репрезентација

уреди

А репрезентација

уреди

Младеновски бил вклучен во претквалификациите за Евробаскетот 2021.[19] Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Младеновски.[20] Потоа во февруари, тој бил избран во составот на репрезентацијата.[21]

Успеси

уреди

Титули

уреди

  МЗТ Аеродром

уреди

Признанија

уреди
 • Почесно споменување во сезоната 2018/19[22]
 • Почесно споменување во сезоната 2019/20[23]

Наводи

уреди
 1. „МКФ го потврди изборот на Војдан Стојановски за кошаркар на 2015 година!“. sportmedia.mk. 23 декември 2015. Посетено на 6 февруари 2018.
 2. „Војдан Стојановски најдобар македонски кошаркар за 2015 година“. sport365.mk. 23 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-28. Посетено на 6 февруари 2018.
 3. „Развојна лига М-20 (Сезона 2014/15) Шампион: КК МЗТ Аеродром“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2015-10-15. Посетено на 15 август 2018.
 4. „KK Rabotnicki - roster 2012-13“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 5. „МЗТ мисли на иднината и го собира најдоброто од Македонија: Стајиќ нов член“. ekipa.mk. 25 ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2020-09-28. Посетено на 6 февруари 2018.
 6. „Makedonija Mladi - Lirija 77:98“. Македонска Кошаркарска Федерација. 24 октомври 2013. Посетено на 15 август 2018.[мртва врска]
 7. „KK MZT Aerodrom - roster 2014-15“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 8. „KK MZT Aerodrom - roster 2015-16“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 9. „KK MZT Aerodrom - roster 2016-17“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 10. „Младеновски не го обнови договорот со МЗТ Аеродром“. mztskopjeaerodrom.mk. 11 јули 2017. Архивирано од изворникот на 2018-02-21. Посетено на 6 февруари 2018.
 11. „Младеновски потпиша за словенечки клуб“. sportmedia.mk. 9 август 2017. Посетено на 6 февруари 2018.
 12. „Младеновски се врати назад во МЗТ“. ekipa.mk. 25 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 13. „Младеновски се враќа во МЗТ по една година во Словенија“. gol.mk. 25 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 14. „Младеновски: Нема веќе грч во мојата игра“. sportmedia.mk. 26 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 15. „Младеновски заминува од МЗТ Аеродром“. ekipa.mk. 26 јуни 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 16. „МЗТ „раскина" со Младеновски, центарот ќе се пробува во странство“. gol.mk. 26 јуни 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 17. „Бубе Младеновски се врати во Работнички!“. basketball.mk преку web.archive.org. 17 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-17. Посетено на 17 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Љубомир Младеновски потпиша за Работнички“. ekipa.mk преку web.archive.org. 17 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-17. Посетено на 17 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Симоновски се враќа во репрезентацијата за Косово и за Романија“. ekipa.mk. 16 август 2018. Посетено на 16 август 2018.
 20. „Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Тодоров го скрати списокот, со млади сили против Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 11 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-21. Посетено на 21 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“. eurobasket.com преку web.archive.org. 18 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-22. Посетено на 22 јуни 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди