Прва македонска кошаркарска лига 2006/07

Првата македонска кошаркарска лига 2006/07 или Космофон Прва лига мажи поради спонзорски причини - 15. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак била Струмица 2005.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2006/07
Екипи 9
Одиграни натпревари 169 (вкупно)
72 (Прва лига)
56 (Прва Б лига)
30 (Супер лига)
11 (Разигрување)
ТВ МРТ
Конечни места
Првак Струмица 2005 (1. титула)
Вицепрвак Фершпед Работнички (15. финале)
Полуфиналисти Свислајон Пелистер
Вардар Осигурување
Признанија
МВП на сезоната Македонија Златко Гоцевски (Струмица 2005)
МВП на финалето Македонија Златко Гоцевски (Струмица 2005)
Статистички предводници
Поени Србија Бошко Јововиќ (Свислајон Пелистер)
17,8
Скокови Македонија Слободан Михајловски (Фени Индустри)
7,5
Додавања Македонија Јане Петровски (МЗТ Фон Универзитет)
4,6
Рекорди
Најголема домашна победа Свислајон Пелистер 138–78 Карпош Соколи 2000
Најголема гостинска победа Карпош Соколи 2000 57–106 Фершпед Работнички
2005/06
2007/08

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2005/06

По крајот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2006/07

 • Ниедна. Никоја од второлигашките екипи не го освоила првото или второто место во Првата Б лига, места кои водат во Првата лига.

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2006/07

1 Фени Индустри добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[1]

2 Маврово повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[2]

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
АМАК СП Охрид Билјанини Извори
Вардар Осигурување Скопје Градски Парк
Карпош Соколи 2000 Скопје Јане Сандански
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Скопје Јане Сандански
Свислајон Пелистер Битола Младост
Струмица 2005 Струмица Парк
Фени Индустри Кавадарци Јасмин
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк

Тренери уреди

Екипа Главен тренер
АМАК СП   Игор Гацов[3]
Вардар Осигурување   Марјан Лазовски[4][5]
Карпош Соколи 2000   Саша Каталиниќ[3][6]
Маврово
МЗТ   Александар Петровиќ[3][4]
Свислајон Пелистер   Зоран Тодоровиќ[4][5]
Струмица 2005   Власиос Влаикидис[5]
Фени Индустри   Емил Рајковиќ[7][8]
Фершпед Работнички   Јорданчо Давитков[4][5]

Тренерски смени уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Струмица 2005   Драган Јанков 21.07.2006   Такијанос Фотис 21.07.2006[9]
Струмица 2005   Такијанос Фотис 10.08.2006   Стратос Кукулекидис 10.08.2006[10]
Сезонски
Свислајон Пелистер   Предраг Созовски 22.10.2006[11]   Зоран Тодоровиќ 25.10.2006[12]
АМАК СП   Будимир Јоловиќ 15.11.2006   Драган Вишњевац 15.11.2006[13]
АМАК СП   Драган Вишњевац 2006   Игор Гацов[14] 2006
Струмица 2005   Стратос Кукулекидис 21.04.2007   Власиос Влаикидис 21.04.2007[15]

Прва лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Првата Б лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Струмица 2005 15 1 1386 1171 + 215 31
2 Фершпед Работнички 13 3 1446 29
3 Вардар Осигурување 10 6 1351 1230 + 121 26 1-1; + 5
4 МЗТ 10 6 1243 1144 + 99 26 1-1; - 5
5 Свислајон Пелистер 9 7 1360 1277 + 83 25
6 Фени Индустри 6 10 1346 22
7 АМАК СП 4 12 1440 1509 - 69 20
8 Карпош Соколи 2000 3 13 1242 1573 - 331 19
9 Маврово 2 14 1257 1498 - 241 18

Извор:[16][17]

Местоположба според коло уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Струмица 2005 9 6 3 2 1 1 1 1 1 2 2 2 2 1 1 1 1 1
Фершпед Работнички 1 1 1 1 2 2 4 3 2 1 1 1 1 3 2 2 2 2
Вардар Осигурување 2 3 8 8 6 5 5 4 3 4 4 5 5 5 5 5 4 3
МЗТ 5 2 2 3 3 4 3 2 4 3 3 3 3 2 3 4 3 4
Свислајон Пелистер 7 8 9 6 4 3 2 5 5 5 5 4 4 4 4 3 5 5
Фени Индустри 4 7 4 5 7 6 7 7 6 6 8 6 6 6 6 6 6 6
АМАК СП 8 5 7 4 5 7 6 6 7 8 7 8 7 7 7 7 7 7
Карпош Соколи 2000 3 4 5 9 8 8 8 8 8 7 6 7 9 9 9 8 8 8
Маврово 6 9 6 7 9 9 9 9 9 9 9 9 8 8 8 9 9 9
 • Со коси бројки се места чии екипи имаат натпревар помалку поради непарниот број на екипи.

Резултати уреди

Дома \ Гости АМА ВАР КАР МАВ МЗТ СВП СТР ФЕН ФЕР
АМАК СП 80-91 128-82 105-80 57-68 90-97 69-81 100-88 74-85
Вардар Осигурување 140-145 113-78 104-75 69-74 77-66 63-74 75-62 78-79
Карпош Соколи 2000 95-90 68-77 100-83 80-96 77-82 78-90 87-98 57-106
Маврово 87-86 72-76 78-85 80-81 92-85 75-89 77-81 77-102
МЗТ 98-72 69-79 97-74 90-71 80-69 76-87 76-77 75-67
Свислајон Пелистер 100-88 91-83 138-78 116-85 67-66 74-79 90-75 63-71
Струмица 2005 101-86 81-68 96-64 117-73 68-58 68-62 87-59 87-91
Фени Индустри 109-101 60-91 82-69 71-63 60-74 75-85 75-78 60-75
Фершпед Работнички 107-69 56-67 119-70 110-89 67-65 93-75 100-103 118-??

Прва Б лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои опстанале во Првата лига
     Екипи кои испаднале или се вратиле во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. АМАК СП 14 0 28
2. Карпош Соколи 2000 10 4 24
3. Маврово 10 4 24
4. Кожув 7 7 21
5. Ангели Леов 6 8 20
6. Торус 3 11 17
7. Тетекс 7 7 17
8. Астибо 7 7 161

1 На Астибо му бил одземен еден бод поради неиграње натпревар против Маврово.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Супер лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Струмица 2005 21 5 2128 1896 + 232 47
2 Фершпед Работнички 19 7 2208 45
3 Вардар Осигурување 16 10 2126 1963 + 163 42 2-2; + 9
4 Свислајон Пелистер 16 10 2175 2069 + 106 42 2-2; - 9
5 МЗТ 13 13 1974 1919 + 55 39
6 Фени Индустри 8 18 2195 34

Извор:[18][19]

Местоположба според коло уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Струмица 2005 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Фершпед Работнички 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Вардар Осигурување 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3
Свислајон Пелистер 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4
МЗТ 3 3 3 4 5 5 5 5 5 5
Фени Индустри 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

Резултати уреди

Дома \ Гости ВАР МЗТ СВП СТР ФЕН ФЕР
Вардар Осигурување 81-84 79-70 69-68 78-73 87-61
МЗТ 74-85 71-78 70-76 84-82 61-65
Свислајон Пелистер 90-87 85-79 88-79 94-74 83-79
Струмица 2005 57-69 72-66 74-69 86-80 76-63
Фени Индустри 89-80 74-76 77-82 77-86 79-69
Фершпед Работнички 67-60 77-66 93-76 74-68 114-67

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                                     
  1  Струмица 2005 67 73 84 - -  
4  Свислајон Пелистер 64 80 64 - -  
  1  Струмица 2005 73 67 74 70 66 - -
  2  Фершпед Работнички 52 65 70 79 52 - -
2  Фершпед Работнички 91 65 88 - -
  3  Вардар Осигурување 56 54 67 - -  

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Ефтим Богоев (К) Разигрувач   Македонија
5 Петре Цветков Крилен центар   Македонија
6 Василис Софатидис   Грција
7 Весли Флуелен Крилен центар   Македонија
8 Коста Караманолев Бек   Македонија
  Грција
9 Тони Грнчаров Бек   Македонија
10 Виктор Крстевски Крилен центар   Македонија
11 Златко Гоцевски Центар   Македонија
12 Слободанчо Хаџивасилев Крилен центар
/ Центар
  Македонија
13 Томчо Соколов Центар   Македонија
14 Васили Кицулис Крилен центар   Грција
15 Трајче Николов   Македонија
Василиос Цимплијаридис Бек   Грција
Ване Заев   Македонија

Победник во
Првата лига 2006/07
 
Струмица 2005 1. титула

Главен тренер

 •   Власиос Влаикидис

Статистика уреди

Признанија уреди

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната   Златко Гоцевски Струмица 2005
Најкорисен играч на финалето   Златко Гоцевски[20] Струмица 2005
Бек на сезоната   Тони Грнчаров Струмица 2005
Крило на сезоната   Перо Блажевски Вардар Осигурување
Центар на сезоната   Златко Гоцевски Струмица 2005
Домашен играч на сезоната   Златко Гоцевски Струмица 2005
Босман играч на сезоната   Василис Кицулис Струмица 2005
Не-босман играч на сезоната     Карлос Морбан Вардар Осигурување
Одбранбен играч на сезоната   Марјан Ѓуров Вардар Осигурување
Најмногу подобрен играч на сезоната   Александар Костоски Фершпед Работнички
Тренер на сезоната   Марјан Лазовски Вардар Осигурување

Петорки уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Златко Гоцевски Струмица 2005
    Карлос Морбан Вардар Осигурување
  Тони Грнчаров Струмица 2005
  Диме Тасовски Фершпед Работнички
  Перо Блажевски Вардар Осигурување

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Диме Тасовски Фершпед Работнички
  Перо Блажевски Вардар Осигурување
  Тони Грнчаров Струмица 2005
  Златко Гоцевски Струмица 2005
  Јане Петровски МЗТ
    Тони Симиќ Фершпед Работнички

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 19 март 2014 г.

Втора петорка

Играч Екипа
  Ефтим Богоев Струмица 2005
  Јане Петровски МЗТ
    Тони Симиќ Фершпед Работнички
  Василис Кицулис Струмица 2005
  Бошко Јововиќ Свислајон Пелистер
  Ѓорѓи Талевски МЗТ

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
    Карлос Морбан Вардар Осигурување
  Милан Миљковиќ Свислајон Пелистер
    Бранко Мирковиќ Свислајон Пелистер
  Василис Кицулис Струмица 2005
  Немања Пауновиќ Фершпед Работнички
  Бошко Јововиќ Свислајон Пелистер

Одбранбена петорка

Играч Екипа
  Тони Грнчаров Струмица 2005
  Огнен Стојановски Фершпед Работнички
    Кирил Павловски Вардар Осигурување
  Марјан Ѓуров Вардар Осигурување
  Горан Веселиновски Фершпед Работнички

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига[мртва врска] dnevnik.mk 21 мај 2006
 2. „КК Маврово покус за 88.400 денари“. vecer.mk. 2 јануари 2008. Посетено на 24 јануари 2017.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 3,2 „Струмица и МЗТ - фаворити на денешните средби“. dnevnik.mk. 12 април 2007. Посетено на 26 септември 2016.[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 "Штрковите" на продолжен зимски одмор“. vecer.mk. 18 март 2007. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Втора шанса за струмичани да го покорат Работнички“. dnevnik.mk. 30 април 2007. Посетено на 26 септември 2016.[мртва врска]
 6. Канал 21 (9 април 2020). „ANGELI VELES - KARPOS SOKOLI“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
 7. „Струмичани се лизнаа дома“. vecer.mk. 24 ноември 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 8. „Струмица и МЗТ непоразени“. dnevnik.mk. 4 март 2007. Посетено на 26 септември 2016.[мртва врска]
 9. „Грчки тренер на кормилото на Струмица 2005“. vest.com.mk. 21 јули 2006. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 10. „Кукулекидис наместо Фотис“. vest.com.mk. 8 август 2006. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 11. „Водство со вкус на горчина“. vecer.mk. 22 октомври 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 12. „Голем Д за гостите“. vecer.mk. 29 октомври 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 13. „Битолчани стрелаа во празно“. vecer.mk. 19 ноември 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 14. „Зимска лудорија“. vecer.mk. 17 декември 2006. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
 15. „Власис Влаикидис е новиот кормилар“. vest.com.mk. 21 април 2007. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 16. „Соколите“ отсега во друго јато[мртва врска] dnevnik.mk 15 декември 2006
 17. Класика од триста на саат[мртва врска] dnevnik.mk 17 декември 2006
 18. Ф.Работнички со пол позиција?[мртва врска] dnevnik.mk 2 април 2007
 19. Скопското кошаркарско полуфинале почнува без предност[мртва врска] dnevnik.mk 6 април 2007
 20. „Прва титула за Струмица 2005“. vest.com.mk. 21 мај 2007. Посетено на 17 септември 2016.[мртва врска]

Надворешни врски уреди