Суперкуп на Македонија во кошарка

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија во кошарка е кошаркарско натпреварување во Македонија. Во него учествуваат освојувачот на Првенството и Купот, или по можност и вицепрваците. Во последното издание во 2016 година, во натпреварувањето учествувале четири екипи.[1][2] Моментален првак е МЗТ Аеродром, а воедно има и најмногу титули освоено, три титули.

Моментална сезона или издание:
Суперкуп на Македонија во кошарка 2016
СпортКошарка
Основана2000
Број на екипи4 (денешен формат)
2 (поранешен формат)
ДржаваМакедонија
Тековен првакМЗТ Аеродром (3. титула)
Најмногу титули3 титули
МЗТ Аеродром
Поврзани натпреварувањаПрва лига мажи
Куп на Македонија
ОсновачМКФ

Претходни прваци

уреди
Издание Домаќин Првак Резултат Вицепрвак
2000 Сала Младост,
Гостивар
Никол Ферт ??:?? МЗТ Аеродром 2000
2001 Сала Градски Парк,
Скопје
Фершпед Работнички ??:?? Никол Ферт
2002 Сала Градски Парк,
Скопје
Никол Ферт 78:74 Фершпед Работнички
2003 Сала Градски Парк,
Скопје
МЗТ Аеродром 2000 77:75 Фершпед Работнички
2007 Сала Парк,
Струмица
Струмица 2005 99:62 Вардар Осигурување
2011 Сала Јасмин,
Кавадарци
Работнички 89:83 Фени Индустри
2015 Сала Билјанини Извори,
Охрид
МЗТ Аеродром 81:62 Работнички
2016 Спортски центар Јане Сандански,
Скопје
МЗТ Аеродром 87:84 Карпош Соколи 2000
2021 СРЦ Кале МЗТ Аеродром 79:78 Работнички

Статистика

уреди

Освојувачи на медал

уреди
Место Клуб Првак Година Вицепрвак Година
1. МЗТ Аеродром 4 2003, 2015, 2016, 2021 1 2000
2. Работнички 2 2001, 2011 4 2002, 2003, 2015, 2021
3. Гостивар 2 2000, 2002 1 2001
4. Струмица 2005 1 2007 / /
5.= Вардар / / 1 2007
5.= Фени Индустри / / 1 2011
5.= Карпош Соколи 2000 / / 1 2016
  • со задебелени букви се моменталните учесници на Првата Лига
  • со коси букви се распаднатите клубови

Најкорисен играч на финалето

уреди
Издание МВП на финалето
Суперкуп на Македонија 2000
Суперкуп на Македонија 2001   Горан Самарџиев
Суперкуп на Македонија 2002   Милош Голоскоковиќ
Суперкуп на Македонија 2003   Ѓорѓе Војновиќ
Суперкуп на Македонија 2007   Диме Тасовски
Суперкуп на Македонија 2011   Димитар Мираковски
Суперкуп на Македонија 2015   Димитар Мираковски
Суперкуп на Македонија 2016   Тори Томас

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „22 и 23 септември СУПЕР КУП 2016 во СЦ. Јане Сандански“. Македонска Кошаркарска Федерација. 12 септември 2016. Посетено на 13 септември 2016.
  2. „Кошаркарскиот Супер-куп ќе се игра во „Јане Сандански". ekipa.mk. 12 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-09-13. Посетено на 13 септември 2016.

Надворешни врски

уреди