Прва македонска кошаркарска лига 2005/06

кошаркарско натпреварување

Првата македонска кошаркарска лига 2005/06 - 14. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2005/06
Екипи 10
Одиграни натпревари 90 (Прва лига)
30 (Супер лига)
10 (Разигрување)
ТВ МТВ 1
МРТ собраниски канал[1]
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (13.)
Вицепрвак Вардар Осигурување (2. финале)
Полуфиналисти Пелистер
МЗТ Аеродром 2000
Признанија
МВП на разигрувањето Македонија Диме Тасовски (Фершпед Работнички)
Статистички предводници
Поени Србија Предраг Јоксимовиќ (Струмица 2005)
20,7
2004/05
2006/07

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2004/05

 • Центар (Првак)
 • Велес 2000 (Второ место)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2004/05

По крајот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2005/06

1 Фени Индустри добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[2]

Учесници уреди

Екипи уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2005/06
Екипа Град Сала
Вардар Осигурување Скопје Јане Сандански
Велес 2000 Велес Гемиџии
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Пелистер Битола Младост
Струмица 2005 Струмица Парк
Тоа Сум Јас* Скопје Јане Сандански
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
Центар Скопје Јане Сандански
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
 • Тоа Сум јас настапувал и во СРЦ Кале како домашна екипа.[3]

Персонал уреди

Екипа Главен тренер Капитен
Вардар Осигурување   Марјан Лазовски[4][5]
Велес 2000   Бранко Ицков[6]   Васко Војчев
Маврово   Благоја Кипровски[7]
МЗТ Аеродром 2000   Александар Петровиќ[5][8]
Пелистер   Предраг Созовски[9][10]
Струмица 2005   Драган Јанков[8][11]
Тоа Сум Јас   Емил Рајковиќ[3][6][12]   Борис Нешовиќ
Фершпед Работнички   Јорданчо Давитков[9][13]   Горан Веселиновски
Центар
Црн Дрим

Тренерски смени уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Тоа Сум Јас   Александар Тодоров[14] 28.10.2005[15]   Емил Рајковиќ 28.10.2005[16]
Маврово   Мирко Петрески 10.11.2005   Благоја Кипровски 10.11.2005[16]

Прва лига уреди

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички
2 МЗТ Аеродром 2000
3 Пелистер
4 Тоа Сум Јас
5 Вардар Осигурување
6 Струмица 2005
7 Црн Дрим
8 Велес 2000
9 Центар
10 Маврово

Извор:[17][18]

Супер лига уреди

     Екипи кои продолжиле во Плејоф
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички
2 МЗТ Аеродром 2000
3 Вардар Осигурување
4 Пелистер
5 Тоа Сум Јас
6 Струмица 2005

Извор:[10][19]

Бараж за опстанок уреди

Прв натпревар уреди

[5] Талент скул Анд1 118, Центар 94    Скопје
[5] Фени Индустри 69, Маврово 58    Спортска сала Јасмин, Кавадарци

Втор натпревар уреди

6 мај 2006[20]
18:00
[5] Центар 72, Талент скул Анд1 59    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
 • Вкупен резултат Талент скул Анд1 - Центар 177:166
7 мај 2006[20]
19:30
Маврово vs. Фени Индустри   

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 89 85 - -  
4  Пелистер 66 71 - -  
  1  Фершпед Работнички 66 82 92 87 - -
  3  Вардар Осигурување 68 67 76 62 - -
2  МЗТ Аеродром 2000 70 65 80 65
  3  Вардар Осигурување 83 71 62 75  

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Огнен Стојановски Разигрувач   Македонија
5 Стојчевски Разигрувач   Македонија
6 Горан Веселиновски (К) Бек /
Крило
  Македонија
7 Александар Димитровски Бек   Македонија
8 Тони Симиќ Центар   Македонија
9 Дејан Вегов Крилен центар
/ Центар
  Македонија
10 Диме Тасовски Крилен центар   Македонија
11 Ѓорѓи Кочов Разигрувач   Македонија
12 Марјан Ѓуров (Зам. К) Крило   Македонија
13 Кирил Павловски Центар   Македонија
Бојан Трајковски Центар /
Крилен центар
  Македонија
Дејан Јовановски Крило
/ Бек
  Македонија
15 Горан Самарџиев Разигрувач   Македонија

Победник во
Првата лига 2005/06
 
Работнички 13. титула

Главен тренер

Признанија уреди

 • Најкорисен играч на разигрувањето - Диме Тасовски
 • Најдобар одбранбен играч - Горан Веселиновски

Извор:[21][22]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. МРТ собраниски канал (9 април 2020). „RABOTNICKI - TOA SUM JAS 89:82“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
 2. „Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига“. dnevnik.mk. 21 мај 2006. Посетено на 13 февруари 2017.
 3. 3,0 3,1 „„Штрковите" премногу високо летаа“. dnevnik.mk. 4 април 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 4. „Шампионот не греши двапати“. vecer.mk. 15 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Вардар Осигурување ја доби мајсторката“. dnevnik.mk. 7 мај 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 МТВ 1 (6 април 2020). „VELES 2000 - TOA SUM JAS (2005 godina)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 11 април 2020.
 7. „Мотивираните битолчани ги смирија "штрковите". vecer.mk. 27 март 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 „Кошмените се загубија во "Јане Сандански". vecer.mk. 17 март 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 9. 9,0 9,1 „Само "шпедитерите" сигурни“. vesnik.com. 28 април 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 10. 10,0 10,1 „Водачот првпат под 70 бода, но го победи МЗТ“. dnevnik.mk. 10 април 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 11. „Реприза на ланското финале“. dnevnik.mk. 17 април 2006. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 28 септември 2016.
 12. "Шоумените" направија шоу“. vecer.mk. 21 ноември 2005. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 13. „Вардар го начна шампионот во Градскиот Парк“. dnevnik.mk. 10 мај 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 14. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Велес-Тоа сум јас (2005)“. basketball.mk преку web.archive.org. 6 април 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-11. Посетено на 11 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. МТВ 1 (26 април 2020). „MZT - TOA SUM JAS“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 2 мај 2020.
 16. 16,0 16,1 „Во "Младост" победи кошарката“. vecer.mk. 11 ноември 2005. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 17. Шампионот победи по две продолженија[мртва врска] dnevnik.com.mk 19 декември 2005
 18. Илјада гледачи во Битола, 20-ина во Скопје[мртва врска] vest.com.mk 20 декември 2005
 19. Работнички, МЗТ, Вардар и Пелистер во плеј-оф[мртва врска] vest.com.mk 10 април 2006
 20. 20,0 20,1 Викендов на спортските терени[мртва врска] vest.com.mk 6 мај 2006
 21. „Ова е веќе видено“. vecer.mk. 22 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 22. Се е исто, само навивачите ги нема[мртва врска] dnevnik.mk 22 мај 2006

Надворешни врски уреди