Ѓорѓи Кочов, (роден на 10 ноември 1984 година) е македонски професионален кошаркарски тренер и поранешен играч. Во моментов тој е слободен тренер односно нема ангажман во некој клуб. Тој е исто така и помошник тренер на кошаркарската репрезентацијата на Македонија.

Ѓорѓи Кочов
ПозицијаТренер
Висина1.88 м
Тежина92 кг
Роден10 ноември 1984.(1984-11-10)(39 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2000–2014
Клубови
Како играч:
2000–2008Работнички
2008–2010Вардар
2010–2012МЗТ Скопје
2012–2014Вардар
Како тренер:
2016–2017Вардар
2017–2018МЗТ Аеродром (помошник)
2018–2021МЗТ Аеродром
2019–досегаКошаркарската репрезентација на Македонија (помошник)
Репрезентација
НаградиКако играч

Како тренер

Играчка кариера уреди

Кочов ја започнал својата професионална играчка кариера во Работнички, а подоцна играл и за други македонски тимови.[1][2]

Тренерска кариера уреди

За сезоната 2020/21, Кочов ја продолжил соработката со МЗТ Аеродром.[3][4][5] Но истата сезона во март 2021 година, тој добил отказ поради лоши резултати во домашното првенство.[6][7]

Наводи уреди

  1. http://basketball.eurobasket.com/player/Gjorgi_Kocov/FYR-Macedonia/Vardar_Apave_Skopje/34430?PlayerID=34430
  2. http://www.fiba.com/pages/eng/fc/gamecent/p/pid/6057266/playerview.html[мртва врска]
  3. „Кочов останува на клупата на МЗТ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „МЗТ ги задржа најдобрите: Кочов и Стојановски остануваат во Аеродром“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Тренерот и капитенот остануваат во МЗТ Аеродром“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. „МЗТ го отпушти Кочов!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-14. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  7. Иван Димовски (14 март 2021). „ОФИЦИЈАЛНО: Ѓорѓи Кочов повеќе не е тренер на МЗТ!“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-03-14. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)