Прва македонска кошаркарска лига 2003/04

кошаркарско натпреварување

Првата македонска кошаркарска лига 2003/04 - 12. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2003/04
Екипи 10
Одиграни натпревари 142 (вкупно)
90 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
10 (Разигрување)
ТВ МТВ 2[1]
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (11. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром 2000 (6. финале)
Полуфиналисти Неметали Огражден
Вардар Осигурување
Признанија
МВП на сезоната Македонија Александар Димитровски (Фершпед Работнички)
2002/03
2004/05

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2003/04

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2002/03

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2002/03

Распаднати екипи

По крајот на сезоната 2003/04

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2003/04

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2003/04

1 Охрид 98 и Центар добиле вајлд карта на местата на Жито Вардар и Балкан Стил заради пополнување на Првата лига.[3] Меѓутоа подоцна Охрид 98 бил исфрлен поради финансиски причини.[4]

2 Црн Дрим добил вајлд карта на местото на Охрид 98 заради пополнување на Првата лига.[4]

3 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето за следната сезона.[5]

4 Неготино добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[5][6]

5 Фаворити добил вајлд карта на местото на Неметали Огражден заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[6]

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
Вардар 2000 / Осигурување Скопје Јане Сандански
Лашко Пиво Карпош Соколи Скопје Градски Парк
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
ММ Колеџ Струга Училишна сала Нико Нестор
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Пелистер Мултитекс Битола Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
Центар Скопје Јане Сандански

Тренери уреди

Екипа Главен тренер
Вардар Осигурување   Марјан Лазовски[7]
Лашко Пиво Карпош Соколи
МЗТ Аеродром 2000   Александар Петровиќ[8]
ММ Колеџ
Неметали Огражден   Драган Јанков[7]
Никол Ферт
Пелистер Мултитекс
Поло Трејд   Огнен Дедиќ[9]
Фершпед Работнички   Стерија Андоновски[8]
Центар

Тренерски смени уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Поло Трејд   Жељко Дрљача[10]
Поло Трејд   Жељко Дрљача[11]   Ташo Цицимов[11]
Сезонски
Поло Трејд   Ташo Цицимов   Благој Печалов
Поло Трејд   Благој Печалов 9 декември 2003[12][13]   Огнен Дедиќ 12 јануари 2004[14]
Вардар Осигурување   Александар Тодоров[15]   Марјан Лазовски[16]
Неметали Огражден   Јорданчо Давитков[1] 2004   Драган Јанков 2004

Прва лига уреди

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Неметали Огражден 15 3 33
2 МЗТ Аеродром 2000 13 5 31
3 Вардар 2000 13 5 31
4 Фершпед Работнички 12 6 30
5 Поло Трејд 11 7 29
6 Лашко Пиво Карпош Соколи 8 10 26
7 ММ Колеџ 8 10 26
8 Никол Ферт 5 13 23
9 Центар 3 15 21
10 Пелистер Мултитекс 2 16 20

Извор:[17]

Плеј–аут уреди

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови
1 ММ Колеџ 14 10 38
2 Никол Ферт 8 16 32
3 Пелистер Мултитекс 5 19 29
4 Центар 3 21 27

Извор:[18][19]

Супер лига уреди

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 МЗТ Аеродром 2000 21 7 49
2 Фершпед Работнички 20 8 48
3 Неметали Огражден 20 8 48
4 Вардар Осигурување 18 10 46
5 Поло Трејд 15 13 43
6 Лашко Пиво Карпош Соколи 8 20 36

Извор:[18][20]

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                                   
  1  МЗТ Аеродром 2000 76 83 88 - -  
4  Вардар Осигурување 70 93 81 - -  
  1  МЗТ Аеродром 2000 82 64 77 76 - -
  2  Фершпед Работнички 90 74 75 91 - -
2  Фершпед Работнички 87 73 94 - -
  3  Неметали Огражден 67 70 66 - -  
Победник во
Првата лига 2003/04
 
Фершпед Работнички 11. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања уреди

Екипа Натпреварување Фаза
Фершпед Работнички ФИБА Европа Куп (Јужна Конференција) Вицепрвак

Признанија уреди

Најдобра петорка

Играч Екипа
  Александар Димитровски Фершпед Работнички
  Ѓорѓи Књазев МЗТ Аеродром 2000
  Диме Тасовски Вардар Осигурување /
Фершпед Работнички
  Предраг Јоксимовиќ Неметали Огражден
  Милорад Кмезиќ Неметали Огражден

Извор: eurobasket.com Архивирано на 8 мај 2017 г.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 МТВ 2 (9 април 2020). „MZT 2000 - NEMETALI OGRAZDEN“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
 2. Балкан стил отиде во историјата Архивирано на 15 февруари 2017 г. vest.com.mk 20 мај 2003
 3. „Охрид и Центар нови прволигаши“. dnevnik.com.mk. 2003. Посетено на 13 февруари 2017.[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 „ФИБА Европа дава ако и дадеш“. vest.com.mk. 11 октомври 2003. Посетено на 24 јануари 2017.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 „Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување“. vest.com.mk. 2 јули 2004. Посетено на 13 февруари 2017.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 „Блажевски во Ф. Работнички?“. dnevnik.com.mk. 2004. Посетено на 13 февруари 2017.
 7. 7,0 7,1 „„Штрковите" и „шпедитерите" со предност“. dnevnik.com.mk. 10 мај 2004. Посетено на 17 јануари 2017.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 „Фершпед Работнички ја раситни "дваесетката". vest.com.mk. 25 мај 2004. Посетено на 17 јануари 2017.[мртва врска]
 9. „Н. Огражден го отпиша Ф. Работнички од врвот“. dnevnik.com.mk. 13 април 2004. Посетено на 17 јануари 2017.[мртва врска]
 10. „Со нови имиња, тренер и директор“. vest.com.mk. 18 август 2003. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 11. 11,0 11,1 „На кошарката и се заканува смрт“. dnevnik.com.mk. 2003. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 12. „Печалов замина“. vest.com.mk. 9 декември 2003. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 13. „Печалов сменет од Поло трејд“. dnevnik.com.mk. 9 декември 2003. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 14. „Поло Трејд со многу промени“. vest.com.mk. 13 јануари 2004. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 15. „Тренерот на Вардар, Тодоров, поднесе оставка“. dnevnik.com.mk. Посетено на 30 јуни 2017.[мртва врска]
 16. „Синоќа црвено-црните ги предводеше Марјан Лазовски“. utrinski.com.mk. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 17. Фершпед во суперлига, Пелистер во плејаут[мртва врска] dnevnik.com.mk 29 декември 2003
 18. 18,0 18,1 "Штрковите" од високо ќе го надлетаат плејофот[мртва врска] dnevnik.mk 19 април 2004
 19. Прва лига 2003/04 Архивирано на 8 мај 2017 г. eurobasket.com
 20. МЗТ прв по лигашкиот дел од првенството[мртва врска] vest.com.mk 19 април 2004

Надворешни врски уреди