Тони Грнчаров (роден на 8 февруари 1980 во Скопје) — поранешен македонски кошаркар и репрезентативец. Тој играл на позицијата бек и целата своја кариера како играч ја одиграл во Првата кошаркарска лига. Брат му е на поранешниот фудбалер Бобан Грнчаров.

Тони Грнчаров
Тони Грнчаров со МЗТ во 2010 година
Тони Грнчаров со МЗТ во 2010 година
Прекар(и)Грне
ПозицијаБек (како играч)
Извршен директор
Висина1,90 м
Тежина80 кг
КлубМЗТ Аеродром
Роден8 февруари 1980(1980-02-08)(44 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1996–2014
Клубови
1996-1999Карпош Соколи
1999-2001МЗТ Аеродром
2001-2003Балкан Стил
2003-2004Неметали Огражден
2004-2006Вардар
2006-2008Струмица 2005
2008-2009Работнички
2009-2010Вардар Осигурување
2010-2013МЗТ Аеродром
2013-2014Струмица
Репрезентација
Инфо од: 22.11.2017.

Играчка кариера уреди

За сезоната 2008/09, Грнчаров потпишал за Фершпед Работнички.[1] Грнчаров со Работнички станал првак во Првата лига во таа сезона.

Во јануари 2013 година, за време на паузата од сезоната 2012/13, Грнчаров го напуштил МЗТ Аеродром и потпишал за Струмица.[2]

Останата кариера уреди

Во ноември 2017 година, Грнчаров станал извршен директор на МЗТ Аеродром.[3]

Успеси уреди

Титули уреди

  МЗТ Аеродром уреди

  Струмица 2005 уреди

  Работнички уреди

Признанија уреди

  • Најдобар стрелец во Купот на Македонија - издание 2006[4]
  • Бек на сезоната 2006/07[5]
  • Прва најдобра петорка во сезоната 2006/07[5]
  • Најдобра домашна петорка во сезоната 2006/07[5]
  • Најдобра одбранбена петорка во сезоната 2006/07[5]

Наводи уреди

  1. „Тони Грнчаров ново име во Работнички Фершпед“. netpress.com.mk. 30 јуни 2008. Посетено на 18 јануари 2018.[мртва врска]
  2. „Ексклузивно: Тони Грнчаров во Струмица!“. daily.mk преку web.archive.org. 30 јануари 2013. Архивирано од изворникот на 2020-01-23. Посетено на 23 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Грнчаров е нов извршен директор на шампионот: „За мене постои само МЗТ". gol.mk. 20 ноември 2017. Посетено на 22 ноември 2017.
  4. Седма титула за Фершпед Работнички[мртва врска] vest.com.mk 18 април 2006
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.

Надворешни врски уреди