Едис Нури (роден на 13 август 1982 во Скопје) — македонски кошаркар и младински репрезентативец.

Едис Нури
Прекар(и)Нурминатор
ПозицијаКрилен центар
Центар
Висина2,00 м
Тежина110 кг
Број13
Роден13 август 1982(1982-08-13)(41 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Средно училиштеЗеф Љуш Марку
ФакултетЈустинијан I
Проф. кариера2000–
Клубови
Како играч:
2000-2004Соколи
2004Поло Трејд
2004-2007Карпош Соколи
2007Вардар Осигурување
2008Карпош Соколи
2008-2009МЗТ
2009АМАК СП
2009Плејмејкер Кубус
2010Карпош Соколи
2010-2011Лирија
2011-2013Карпош Соколи
2017-досегаТФТ
Како тренер:
2013-2014Карпош Соколи (пом. тренер)
Репрезентација
Инфо од: 05.01.2021.

Играчка кариера уреди

Во сезоната 2007/08, Едис Нури го забележал првиот трипл-дабл во македонското првенство, завршувајќи го натпреварот со 15 бода, 11 скокови и 10 додавања.[1]

Наводи уреди

  1. „Анализа : Третото место на дофат!“. ohridnews.com преку web.archive.org. 23 март 2008. Архивирано од изворникот на 2021-01-05. Посетено на 5 јануари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди