Прва македонска кошаркарска лига 1997/98

Првата македонска кошаркарска лига 1997/98 - 6. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1997/98
ТВ МТВ 1
МТВ 2
Конечни места
Првак Годел Работнички (6. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром (3. финале)
Полуфиналисти Орка
1996/97
1998/99

УчеснициУреди

ЕкипиУреди

Екипа Град Сала
Годел Работнички Скопје Градски Парк
Жито Вардар Велес Гемиџии
Деликатес Кочани Љупчо Сантов
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Орка Кавадарци Јасмин

ПерсоналУреди

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички   Марин Докузовски[1]   Јорданчо Давитков
Деликатес   Ѓорѓи Ситновски[2]
МЗТ Аеродром   Васил Кафеџиски[1]
Орка   Заре Марковски[3]

Регуларен делУреди

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Годел Работнички
2 Орка
3 МЗТ Аеродром
# Куманово
# Неметали Огражден
# Жито Вардар
# Кочани Деликатес
# Никол Ферт

Извор:[3]

РазигрувањеУреди

Победнички составУреди

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
  Македонија
5 Драгољуб Видачиќ Разигрувач   Сојузна Република Југославија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
  Македонија
7 Игор Михајловски Крилен центар   Македонија
8 Драган Смиљаниќ Центар   Сојузна Република Југославија
9 Васко Најков Центар   Македонија
10 Горан Димитријевиќ Бек   Македонија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек   Македонија
12 Поповски   Македонија
14 Перо Блажевски Крило   Македонија
15 Ѓорѓи Књазев Бек   Македонија

Победник во
Првата лига 1997/98
 
Работнички 6. титула

Главен тренер

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 МТВ 2 (25 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (1998 GODINA - 5. NATPREVAR FINALE)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 1 април 2020.
  2. МТВ 1 (22 март 2020). „KOCANI DELIKATES - ORKA SPORT“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 7 април 2020.
  3. 3,0 3,1 МТВ 1 (22 март 2020). „ORKA SPORT - GODEL RABOTNICKI“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 1 април 2020.

Надворешни врскиУреди