Прва македонска кошаркарска лига 2019/20

Првата македонска кошаркарска лига 2019/20 - 28. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 12 октомври 2019 година, а играчки завршила на 8 март 2020 година.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2019/20
Екипи 10
Одиграни натпревари 85
Временски период 12 октомври 2019 - 8 март 2020
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Признанија
МВП на сезоната Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Рекорди
Најголема домашна победа Кожув 112–65 МЗТ Уни Банка
Најголема гостинска победа Вардар 55–103 Работнички
Победничка серија 5 натпревари
Гостивар
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 17 натпревари
МЗТ Уни Банка
2018/19
2020/21
Сите статистики се точни до 8 март 2020.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на кошаркарските работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

На 14 мај 2020, Федерацијата одлучила сезоната да се прекине, односно да нема победник и никој да не отпадне.[2][3]

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2018/19

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2018/19

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2019/20[4][5]

 • ТФТ (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Црн Дрим (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2019/20

 • Ниедна

1 Во јуни 2019 година, гевгелиските клубови Блокотехна и Кожув одлучиле кадарно и финансиски да се соединат.[6][7] Со тоа, клубот Блокотехна бил прекинат да постои.[8][9]

2 На 30 септември 2019 година, АВ Охрид се распаднал поради финансиски причини.[10][11]

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Екипа Град Сала Капацитет
Академија ФМП Скопје Училишна сала Независна Македонија 400
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала) 250
Гостивар Гостивар Младост 1,500
Еуро Никел 2005 Кавадарци Јасмин 1,800
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Училишна сала Перо Наков 200
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански1 5,400
МЗТ Уни Банка2 Скопје Јане Сандански (мала сала)2 800
Пелистер Битола Боро Чурлевски 3,500
Работнички Скопје Градски Парк3 1,400

1 МЗТ Аеродром одиграл еден натпревар во малата сала на Јане Сандански (4. коло).[12]

2 МЗТ Уни Банка била втората екипа на клубот МЗТ Аеродром.[13] МЗТ Уни Банка одиграл еден натпревар во големата сала на Јане Сандански (6. коло).[14]

3 Поради елементарни причини, Работнички одиграл еден натпревар во СРЦ Кале како домашна екипа (17. коло).[15][16]

Персонал

уреди
Екипа Главен тренер Капитен
Академија ФМП   Владимир Мирковски   Даниел Нацевски
Вардар   Дарко Радуловиќ[17]   Игор Ивановиќ
Гостивар   Марјан Србиновски[18][19]   Ренато Димитриевски
Еуро Никел 2005   Горан Самарџиев[20][21]   Јане Петровски
Кожув   Александар Јончевски[22][23]   Бојан Трајковски
Куманово 2009   Александар Петровиќ[24][25]   Марјан Јанески
МЗТ Аеродром   Ѓорѓи Кочов[26][27]   Дамјан Стојановски
МЗТ Уни Банка   Горан Крстевски[28][29]   Дарио Митевски
Пелистер   Љупчо Малинков   Мико Голубовиќ
Работнички   Димитар Мираковски   Кирил Николовски

Тренерски смени

уреди
Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Работнички   Марин Докузовски   Димитар Мираковски 10.07.2019[30][31]
Сезонски
Пелистер   Деан Илиевски1 05.12.2019   Љупчо Малинков 05.12.2019[32][33]
Академија ФМП   Игор Гацов 03.02.2020[34][35]   Владимир Мирковски 03.02.2020[36][37]

1 Дејан Илиески бил регистриран како главен тренер, а Зоран Тодоровиќ како службено лице на Пелистер иако тогаш водел тренерски функции.[38]

Прва лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои требале да продолжат во Супер лигата
     Екипи кои требале да продолжат во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. МЗТ Аеродром 14 3 1427 1244 + 183 31
2. Работнички 12 5 1469 1331 + 138 29
3. Гостивар 12 5 1429 1302 + 127 29
4. Кожув 11 6 1436 1259 + 177 28
5. Еуро Никел 2005 11 6 1370 1302 + 68 28
6. Куманово 2009 10 7 1340 1298 + 42 27
7. Пелистер 8 9 1391 1396 - 5 25
8. Академија ФМП 4 13 1239 1369 - 130 21
9. Вардар 3 14 1240 1475 - 235 20
10. МЗТ Уни Банка 0 17 1216 1581 - 365 17

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија

Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
МЗТ Аеродром 5 2 3 4 4 2 2 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Работнички 1 1 1 1 3 5 5 5 2 2 5 4 4 3 2 3 2
Гостивар 2 5 4 3 1 1 1 2 4 3 2 2 2 4 3 4 3
Кожув 6 6 2 2 5 4 3 1 3 5 4 3 3 2 4 2 4
Еуро Никел 2005 3 3 6 5 2 3 4 4 6 4 3 5 5 5 5 5 5
Куманово 2009 4 4 5 6 6 6 6 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6
Пелистер 7 7 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Академија ФМП 9 9 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Вардар 8 8 7 8 8 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
МЗТ Уни Банка 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10

Резултати

уреди
Дома \ Гости АКА ВАР ГОС ЕУР КОЖ КУМ МЗТ МУБ ПЕЛ РАБ
Академија ФМП 95-66 58-67 59-68 83-73 80-93 66-71 84-79 58-68 87-83
Вардар 79-77 55-86 82-92 64-85 85-89 неод. 82-77 71-95 55-103
Гостивар 95-75 77-68 94-87 81-71 72-85 80-78 89-69 неод. 93-79
Еуро Никел 2005 85-69 82-66 83-69 68-91 неод. 92-78 80-65 91-69 78-76
Кожув 87-78 87-65 87-82 86-61 83-63 76-78 112-65 95-75 неод.
Куманово 2009 97-71 81-70 79-91 86-85 79-67 60-73 95-65 84-79 70-72
МЗТ Аеродром 78-62 97-80 72-78 93-60 76-74 75-58 108-77 83-59 92-90
МЗТ Уни Банка 65-79 75-95 76-106 61-96 78-101 неод. 80-93 77-86 72-89
Пелистер 92-77 96-81 89-79 82-88 66-80 88-70 84-89 83-77 110-115
Работнички 88-60 81-76 91-90 76-74 97-81 77-72 68-93 103-58 81-70

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза (Место)
МЗТ Аеродром АБА 2 лига Регуларен дел (3.)

Признанија и петорки

уреди

Признанија

уреди
Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Бек на сезоната   Еван Пејн Кожув
Крилен центар на сезоната   Двејн Бенџамин Работнички
Центар на сезоната   Ѓорѓе Џелетовиќ Гостивар
Домашен играч на сезоната   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Босман играч на сезоната   Ѓорѓе Џелетовиќ Гостивар
Не-босман играч на сезоната   Еван Пејн Кожув
Одбранбен играч на сезоната   Марјан Младеновиќ Работнички /
Куманово 2009
Тренер на сезоната   Ѓорѓи Кочов МЗТ Аеродром

Извор: eurobasket.com преку web.archive.org

Петорки

уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Марјан Младеновиќ Работнички /
Куманово 2009
  Еван Пејн Кожув
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
  Бојан Крстевски МЗТ Аеродром
  Ѓорѓе Џелетовиќ Гостивар

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Марјан Младеновиќ Работнички /
Куманово 2009
  Адем Мекиќ Пелистер
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
  Марјан Јанески Куманово 2009
  Бојан Крстевски МЗТ Аеродром

Почесно споменување

Играч Екипа
  Андреј Магдевски МЗТ Аеродром
  Андреј Маслинко МЗТ Аеродром
  Љубомир Младеновски Работнички
  Виктор Ефремовски Работнички
  Ивица Димчевски Гостивар
  Александар Костоски Гостивар
  Бобан Стајиќ Кожув
  Јане Петровски Еуро Никел 2005
  Марјан Јанески Куманово 2009
  Горјан Марковски Куманово 2009
  Теодор Атанасов Куманово 2009
  Андреј Цветковски Куманово 2009
Пелистер
  Роналд Харис Академија ФМП
  Даниел Нацевски Академија ФМП
  Горан Главчев Академија ФМП
Работнички
  Александер Лонг Академија ФМП
  Ајуда Нивеш Вардар
  Славчо Темелковски Вардар
  Леонид Тодоровски Куманово 2009
МЗТ Уни Банка
  Ранко Мамузиќ МЗТ Уни Банка

Втора петорка

Играч Екипа
  Донован Доналдсон Гостивар
  Хејден Лесколт Работнички
  Двејн Бенџамин Работнички
  Антон Казарновски Пелистер
  Данило Мијатовиќ Работнички

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
  Еван Пејн Кожув
  Донован Доналдсон Гостивар
  Хејден Лесколт Работнички
  Двејн Бенџамин Работнички
  Александер Лонг Академија ФМП

Трета Петорка

Играч Екипа
  Димитар Караџовски Кожув
  Александер Марзет Еуро Никел 2005
  Адем Мекиќ Пелистер
  Томас Зданавичиус Кожув
  Ѓорѓе Каплановиќ Еуро Никел 2005

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
  Филип Думиќ Пелистер
  Владимир Враниќ Пелистер
  Антон Казарновски Пелистер
  Данило Мијатовиќ Работнички
  Ѓорѓе Каплановиќ Еуро Никел 2005

Извор: eurobasket.com преку web.archive.org

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Гевгелија добива моќен прволигаш: Се фузираа Блокотехна и Кожув“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Се фузираа Кожув и Блокотехна, Гевгелија добива моќен кошаркарски клуб“. gol.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Посетено на 23 август 2019.
 8. „КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло" за салата“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 10. „Шок: Згасна АВ Охрид, на пет дена до стартот на сезоната!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.
 11. „НА ПЕТ ДЕНА ПРЕД СТАРТОТ: Чекавме силен АВ Охрид, а клубот „потона". sportmedia.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.
 12. „Термини и делегирање - Коло 4“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 31 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Соработката крената на повисоко ниво: Нашиот втор тим ќе игра под името МЗТ УНИ Банка!“. mztaerodrom.mk преку web.archive.org. 10 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-10. Посетено на 10 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Термини и делегирање - Коло 6“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-16. Посетено на 16 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Во Парк прокиснува, Работнички и Вардар се преселија во Кале“. basketball.mk преку web.archive.org. 7 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-07. Посетено на 7 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „На суво во „Кале", Работнички не блесна, но го победи Вардар“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 7 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-08. Посетено на 8 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Радуловиќ прозиваше, КК Вардар ги започна подготовките“. gol.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-09-01. Посетено на 1 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Србиноски останува тренер на Гостивар, добива и нова функција“. ekipa.mk. 13 јули 2019. Посетено на 14 јули 2019.
 19. „Србиновски ја продолжи верноста со Гостивар на уште една сезона“. gol.mk. 13 јули 2019. Посетено на 14 јули 2019.
 20. „И Фени Индустри почна со потписи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Самарџиев добива две засилувања: Гаидис и Караколев се селат во Фени“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 22. „Кожув потпиша со четири македонски репрезентативци“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 23. „Кожув во еден ден купи нова петорка: Доведени четири репрезентативци и еден Американец“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „Петровиќ уште една година на чело на Куманово“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Петровиќ и следната сезона ќе го води Куманово“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 26. „Кочов останува на клупата на МЗТ и во следната сезона“. ekipa.mk. 15 јули 2019. Посетено на 15 јули 2019.
 27. „Ѓорѓи Кочов останува на клупата на МЗТ и наредната сезона“. gol.mk. 15 јули 2019. Посетено на 15 јули 2019.
 28. „МЗТ ќе ја пријави и втората екипа во Првата лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 15 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-16. Посетено на 16 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. „Крстевски и екс-кошаркар на МЗТ ќе го водат вториот тим во елитата“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 19 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Мираковски ќе шефува со „новиот" Работнички“. ekipa.mk. 10 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 31. „Докузовски со нова улога во Работнички, Чековски кажува збогум!“. sportmedia.mk. 10 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 32. „Тренерска смена во Пелистер: Тодоровиќ си замина, Малинков е неговата замена“. gol.mk преку web.archive.org. 5 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 33. „Малинков е нов тренер на Пелистер, Тодоровиќ заминува поради административни причини“. ekipa.mk преку web.archive.org. 5 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 34. „Тренерска смена во Академија ФМП“. ekipa.mk преку web.archive.org. 3 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-03. Посетено на 3 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 35. „Гацов и Академија ФМП се разделија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-03. Посетено на 3 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 36. „ФМП брзо најде замена за Гацов!“. basketball.mk преку web.archive.org. 3 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-04. Посетено на 4 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 37. „Мирковски: Верувам во успешни резултати на младиот тим на ФМП“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-04. Посетено на 4 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 38. „Список на одобрени играчи и службени лига сезона 2019/20 - КК Пелистер“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-07. Посетено на 7 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди